Boyun Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kireçlenmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Boyun kireçlenmesi günümüzde özellikle hareketsizliğin yaygınlaşmasıyla çok daha fazla görülmeye başlayan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde iş gücü kaybının yaşanması ve yaşam kalitesinin düşmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Kişide boyun kireçlenmesi olması durumunda omurlar arasında bulunan ve omurların sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesini sağlayan disklerin zarar gördüğünü söyleyebiliriz. Hastalık ilerledikçe kişide oluşturduğu şikâyetler artmakta ve hastalığın tedavisinden olumlu sonuç alma ihtimali düşmektedir. Bu nedenle kişide boyun kireçlenmesi olduğuna dair belirtiler görüldüğünde kişinin vakit kaybetmeden doktora başvurarak hastalığın tedavisine başlaması çok önemlidir.

Boyun Kireçlenmesinin Belirtileri

Boyun kireçlenmesinin belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, kişinin hastalığın erken farkına varması noktasında çok önemlidir. Böylece tedavi süreci çok daha hızlı bir şekilde ilerleyebilmektedir. Boyun kireçlenmesi vücutta çeşitli belirtilerle kendini göstermektedir.

1.Boyun Bölgesinde Ağrılar

Hastalığın en önemli belirtisinin boyun bölgesinde başlayan ağrılar olduğunu söyleyebiliriz. Zamanla bu ağrılar omuz ve kol bölgesine kadar yayılabilmektedir. Bu bölgedeki ağrılar özellikle hareket halinde meydana gelmekte ve hareketsiz kalındığında ağrı azalmaktadır.

2.Boyundan Gelen Sesler

Boyun kireçlenmesinde boyun bölgesinden çıtırtı, gıcırtı gibi sürtünme seslerinin duyulması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu sesler özellikle boyun ve omuz bölgesinin hareket ettirilmesinde hissedilmektedir.

3.Karıncalanma ve Uyuşukluk

Boyun ve omuz bölgesinde karıncalanma ve uyuşukluk hissedilmesi sıklıkla görülen boyun kireçlenmesi belirtileri arasında sayılabilir. Ancak karınca ve uyuşukluğun kireçlenme belirtisi sayılması için süreklilik arz etmesi gerektiğini belirtmemiz gerek.

4.Yorgunluk ve Baş Ağrıları

Omurlara binen ağır yükten dolayı kişide baş ağrıları görülebilmektedir. Bunun yanında kişi kendini çok yorgun hissedebilmektedir. Boyun kireçlenmesinde kişi kulak çınlaması şikâyetinde de bulunabilmektedir. Aynı zamanda baş dönmesi ve kulak çınlaması da oldukça sık görülen belirtilerdendir.

5.Psikolojik Belirtiler

Boyun kireçlenmesi fiziksel belirtilerin yanında çeşitli psikolojik belirtilerle de kendini göstermektedir. Kişi yeterli düzeyde uyusa bile kendini uykusuz ve yorgun hissedebilmektedir. Kişinin normalden daha fazla sinirli ve gergin olduğu gözlenebilmektedir.

Boyun Kireçlenmesinin Tedavisi

Boyun kireçlenmesinin tedavisinde hastalığın derecesine göre çeşitli uygulamalar yapılabilmektedir.

1.Ağrı Kesiciler

Boyun kireçlenmesinin ilk yıllarında kullanılacak ağrı kesiciler kireçlenmenin olduğu bölgedeki ağrıların giderilmesinde etkili olmaktadır ancak hastalığın ilerleyen evrelerinde ağrı kesiciler tek başına yeterli olmayacaktır.

2.Boyun Egzersizleri

Boyun egzersizleri kireçlenen bölgedeki kireçlenmenin azaltılmasında uygulanan önemli bir yöntemdir. Ortopedi uzmanının belirleyeceği bir egzersiz programıyla hastalıklı bölgenin sağlığına kavuşması hedeflenmektedir.

3.Fizik tedavi Uygulaması

Fizik tedavi uygulamaları boyundaki kireçlenmelerin ilerleyen döneminde oldukça etkili bir tedavi yöntemi olmaktadır. Hastaya belirli bir program dâhilinde uygulanan fizik tedavi birçok hastada olumlu sonuçlar alınan bir yöntemdir.

4.Cerrahi Müdahale

Cerrahi müdahale, boyun kireçlenmesinin tedavisi için çok fazla başvurulmayan bir yöntemdir ancak kireçlenmenin boyunda oluşturduğu baskının beyin damarlarında bir soruna neden olduğu durumlarda doktorlar çeşitli cerrahi müdahalelerde bulunabilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.