Boyun Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun her bir bölgesi diğer bölgesinden bağımsız bir sisteminden bağımsızdır. Fakat diğer bölgelerle sistemsel olarak çok sıkı bir bağlantısı vardır. Boyun bölgesi, boyun omurgasından baş ile gövde arasında bulunan gövdeden beyne giden ana damarların geçtiği, yemek ve soluk borusunun bulunduğu, vücudun dik durmasını sağlayan omuriliğin başlangıç yeri olan bölgedir. Vücudun denge sistemi görevini gören tiroid bezleri de boyun bölgesinde bulunur.

Sağlıklı boyunda boyun omurgası doğal bir eğim yapısına sahiptir. Rahat ve ağrısız boyun için bu eğimin korunması oldukça önemlidir. Bu eğilim bozulursa boyun omurgasında bozulma başlar ve bu bozulma; boyun, omuz ve kollarda ağrıya, uyuşmaya sebebiyet verir.

Boyunda ne tür hastalıklar oluşur?

Boyun bölgesinde vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi bazı hastalıklar vardır. Bu hastalıklar arasında;

Boyun fıtığı,

Boyun tutulması,

Boyun kireçlenmesi,

Boyun düzleşmesi,

Boyun eğriliği,

Baş boyun tümörleri,

Boyun enfeksiyonları,

Kısa boyun hastalığı,

Boyun kanal darlığı

Uyku apnesi gibi hastalıklar,

Travmalara bağlı yaralanmalar veya sorunlar vardır.

Boyun fıtığı belirtileri ve tedavisi

Boyun fıtığı nedir? : Boyun omurları arasında bulunan baş ile gövde arasında yaylanma, esneklik görevi gören dokuların zamanla yıpranması ve sert parça arasına yumuşan doku girmesi ile oluşan fıtıklaşmasıdır.

Boyun fıtığı belirtileri :

Boyun, omuzlarda ve kollarda ağrı olur.

Boyun fıtığı sinirlere baskı yaparsa yürüme problemleri, denge problemleri idrar kaçırma veya tutamama sorunları, ellerde karıncalanma ve uyuşma, bacaklarda ağrı, karıncalanma, uyuşma ve baş dönmesi gibi şikâyetlere neden olabilir.
Boyun fıtığı tedavisi :

Boyun fıtığı tedavisinde doktorun uyguladığı ilk yöntem ilaç tedavisi, istirahat şeklindedir. Fakat herhangi bir iyileşme görülmezse fizik tedavi yöntemleri önerilebilir.

Eğer fıtık, sinirlere baskı yapıyorsa cerrahi tedavi seçenekleri hasta ile karşılıklı görüşülerek uygulanır.

Boyun tutulması belirtileri ve tedavisi

Boyun tutulması nedir? :Genellikle sabahları karşılaşılan ve başı iki tarafa çevirmede zorlanmaya neden olan, boynu genellikle tek tarafa çevirememe ve boyun kaslarında ağrı gibi problemler ile meydana çıkan, insana sıkıntı veren yatış pozisyonu, uyurken yastıktan başın aşağı düşmesi ya da başın gövdeden yüksek bir yere koyularak oluşan bir durumdur.

Boyun tutulması belirtileri

Hasta, boynu tutulduğunda boynunu hareket ettiremez; boyunda ağrı, başının ağırlığını kaldıramama ve boynu sağa sola çevirememe gibi şikâyetler görülür.

Boyun tutulması tedavisi

Boyun tutulması tedavisinde ilk yapılacak işlem, hastanın evde kendisinin yapacağı sıcak uygulama işlemidir. Boynu zorlayan hareketlerden uzak durmak ve boynu sabit pozisyonda tutmamak, hareket ettirmek gerekir.

Geçmeyen boyun tutulmalarında başka bir nedene bağlı olabileceği düşüncesiyle, probleme en kısa zamanda çözüm bulmak için mutlaka doktora sağlıklı olmak adına oldukça önemlidir.

Boyun kireçlenmesi

Boyun kireçlenmesi nedir? : Genetik olarak omurga eklemlerinin zamanla yaşlanması, aşınması, yıpranması ve yapılarının bozulmasıyla oluşan durumdur.

Boyun kireçlenmesi belirtileri

Boyun kireçlenmesi, boyun ağrısı, omuriliğe baskı olursa şiddetli kol ağrıları, özellikle sabah kalkıldığında boyun tutulması gibi belirtiler gösterebilir.

Boyun kireçlenmesi tedavisi :

Muhakkak surette doktor bilgisi dâhilinde ilaç tedavisi, lazer tedavisi, elle yapılan egzersiz tedavisi ve hastanın yaşamı boyunca yapması gereken egzersizler, yapılmalı; sonuç alınamaması durumunda en son aşama olarak cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemler, boyun kireçlenmesinde uygulanan tedavi yöntemleridir.