Boyun Eğriliği Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Eğriliği, Belirtileri ve Tedavisi

Boyun eğriliği, tıp litarütüründe “tortikolis” olarak bilinir ve son yıllarda ciddiye alınmaya başlanmıştır. Daha önceleri hastalık olarak kabul edilmeyen hastalık, tedavi edilmediği takdirde kalıcı hasarlara sebep olmaktadır.

Genellikle çocuklarda rastlanan boyun eğriliği, her 100 doğumdan birinde görülmekte ve çok ciddi tedbirlerin alınması gerek bir hastalıktır. Boyun eğriliği eğer tedavi edilmese omurgada eğrilere sebep olmakta ve düzeltilmesi imkânsız hale gelmiştir. Bu durumda boyundaki eğrilikten dolayı omuz başı aşağıya inme gösterir.

Boyun eğriliği, daha çok hamilelik döneminde bebeğin anne karnındaki yanlış pozisyonda olmasından dolayı boyun kaslarının zedelenmesi kaynaklı bir hastalıktır. Doğum esnasında da boyun damarlarının zedelenmesiyle kaslardan birinin kısa kalması sonucu oluşabilir.

Bu hastalık, doğumdaki zedelenmenin dışında farklı bir enfeksiyondan veya boyun omurlarında meydana gelecek normal dışı gelişmeler sonucu da oluşabilir.

Boyun eğriliği oluştuğu zaman kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde, hem kafa kemiklerinde hem de yüz kemiklerinde asimetrik bozukluk görülür. Bu bozukluk bir tarafı çıkık bir tarafın düz olması şeklinde kendini göstermektedir.

Boyun eğriliği sonucu oluşan bozukluklar kişilerin en basit yaptığı hareketleri yapamamasına ve hayatını zorlaştıran ağrılara sebep olur. Örneğin, eğer boyun arkaya doğru eğriyse başını rahat hareket ettiremez ve sürekli yukarıya doğru bakmak zorunda kalır. Hastanın önünü görebilmesi için 70-80 derece öne eğilmek zorundadır.

Ayrıca daha ileri seviyede olan boyun eğriliklerinde, özellikle yüz bölgesinde oluşan asimetrik bozukluklar ileriki zamanlarda görme sorunlarına da neden olabilmektedir.

Hastalığın teşhisi gayet kolaydır. Çünkü hastalık belirtileri dışarıdan rahat gözlenmektedir. Bu sebeple erken teşhis edilen boyun eğriliği çocukluk döneminde çeşitli egzersizler uygulanarak tedavide başarılı sonuçlar alınabilir.

Boyun Eğriliğinin Tedavisi

Tortikolis denilen boyun eğriliği hastalığı, elle müdahale ile düzelen bir hastalık değildir. Hastalığın bulunduğu evreye göre, kulak-burun-boğaz, travmatoloji, beyin cerrahisi ve ortopedi uzmanlarının gerekli tedaviyi uygulaması gerekmektedir. Uygulanacak tedavinin mutlaka uzman bir hekim tarafından yürütülmesi önemlidir.

Çocuklarda görülen boyun eğriliği, 1-1,5 yaşlarında uzman doktorlar tarafından sık sık yapılacak egzersizlerle hastalığın tedavisindeki başarı oranı %80-%90’lara kadar ulaşır. Bu egzersizler basit germe yöntemiyle kısa kasların uzatılması için uygulanmaktadır. Kısa kasın gerilmesi için yapılan bu egzersizler uzmanlar tarafından bebeğin ailesine öğretilir ve aile her gün belli aralıklarla bu alıştırmaları bebeklerine uygular.

Eğer hastalık ileri aşamada ise veya uygulanan egzersizlerden olumlu bir sonuç alınamamışsa, cerrahi müdahale yapılarak boyundaki eğrilik düzeltilmeye çalışılır. Ameliyatlar 6-8 yaşına gelen çocuklara yapılır ve ameliyatının başarı oranı da yüksektir.