Boyun Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Kas Bozuklukları Ve Tedavisi Nelerdir?

Boyun kas bozukluğu son dönemlerde özellikle genç nüfusta aşırı derecede sık görülen bir hastalık türüdür. Bu hastalık türü yorgunluğun, aşırı düşünmenin ve stresin neden olduğu bir hastalık türüdür. Boyun kas bozukluğunun şekli C ye benzeyen omurganın aşırı yüklenme, stres ve aşırı stres gibi nedenlerden dolayı C şeklinde bulunan omurganın I şeklini almasıdır. İnsan vücudunda bulunan omurgaların belirli bir duruşları ve şekiller vardır. Bu şekil ve duruş belirli denenlerden dolayı farklılaşarak bazı rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Boyun bölgesinde ve bel çevresinde bulunan iç içe doğru gerçekleşen kavis bu anatomik doğal duruşun temelidir. Bu duruşu sağlayan yumuşak ve özel disklerdir. Bu disklerin belirli bir nedenden dolayı kayması veya şeklini kaybetmesi boyun kas bozukluğuna neden olmaktadır.

Boyun kas ağrıları nasıl anlaşılır?

Boyun kas ağrılarının en net belirtileri arasında kronik ağrılar ve boyun hareketlerinde zorluklar yer almaktadır. Boyuna alınan darbeler, travmalar vb. de boyun kas ağrıları hastalığının başlangıcı için uygun ortamı sağlamaktadır. Bu gibi durumlar da yaptığınız günlük aktiviteleri aklınıza getirin. Boyunuza veya omuzunuza fazla yük bindirmediyseniz ve darbe almadıysanız hemen bir doktora başvurun. Erken teşhis her hastalığın ilacıdır.

Kronik ağrılar nedeniyle başvurduğunuz doktorunuz MR sayesinde sizlere sonucu net bir şekilde bilgi verecektir. MR çekildikten sonra hastalığın başlamış veya yanlış tedbir olduğu anlaşılmaktadır. MR de boynun düz bir hal aldığı görünüyorsa hastalık başlamıştır.

Boyun Kas Ağrılarının Nedenleri

Uzun süre öne eğik bir şekilde oturmak, aşırı yük kaldırmak ve rahatsız edici yüksek ve sert yastıklar kullanmak, koltuk ve kanepe gibi yerlerde rahatsız edici şekilde oturmak veya uzanmak bunların nedenleri arasındadır. Bu maddeler hastalığın başlaması için uygun ortamı oluşturmaktadır.

Hastalık Nasıl Tedavi Edilir

Bu hastalığın tedavisi vardır. Düzleşmiş boyun kavisini tekrar eski haline getirmek ve hastanın günlük yaşamına devam etmesi mümkündür. Bu hastalığın tedavisi ilaç ve egzersizlerle yapılmaktadır. Doktor kontrolünde gerçekleştirilen ya da sizlere sunulan egzersiz programlarını yaparak 2 ile 3 hafta arasında hastalığın tedavisi mümkündür. Bu egzersizleri düzenli olarak yaparak eski halinize kavuşur ve daha rahat bir yaşama dönebilirsiniz. Hatta verilen bu egzersizleri haftanın belirli günlerinde düzenli olarak yapmak ileride oluşabilecek boyun ve bel fıtığının önlenmesini sağlaya bilmektedir. Ayrıca hasta iyileştikten sonra bu egzersizleri bırakmamalıdır. Çünkü bu hastalığın tekrarlanma olasılığı bundan sonra daha yüksektir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.