Böbrek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Böbreklerin, zararlı maddeleri idrar yoluyla dışarı atmak, kan yapımına yardımcı olmak, D vitamininin vücut tarafından kullanılmasını sağlamak ve vücut için gerekli bazı mineralleri dengede tutmak gibi önemli görevleri vardır. Ancak zaman zaman, farklı birçok sebebe bağlı olarak, böbreklerde tehlike derecesi değişen hastalıklar oluşabilir. Böbreklerin fonksiyonlarının bozulması, tüm vücut düzeninin de bozulmasına neden olur.

Böbrek Hastalıkları ve Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşları: Halk arasında en sık karşılaşılan böbrek hastalığı nedir diye soracak olursak, böbrek taşlarıdır cevabını verebiliriz. İdrar yolu enfeksiyonu ya da idrar tutma gibi sebeplere bağlı olarak safra kesesinde oluşan tıkanmalar, böbrek taşlarını oluşturur. Sonuçta, ağrılı ve kanamalı bir süreç başlar.

Nerfit: Nefronların iltihaplanması, nefrit adı verilen hastalığa neden olur. Eğer zamanında gereken tedavi gerçekleştirilmezse nefrit, böbrek yetmezliğinin temel sebebi olur.

Böbrek kanseri: Böbrek kanseri, her yaş ve cinsiyetten kişide görülebilen bir hastalıktır. Genelde, diğer böbrek hastalıklarının zamanında tedavi edilmemesi sonucu oluşmaktadır. Erken tanı, böbrek kanserinin tedavisinde hayati önem taşımaktadır.

Üremi: Üreyi süzerek, toksinleri vücuttan uzaklaştırmak gibi bir görevi bulunan böbrekler, üreyi yeteri kadar süzemezse, sonuçta üremi adı verilen hastalık oluşur.

Böbrek yetmezliği: Böbreklerin işlevlerini tam anlamıyla yerine getirememesi, böbrek yetmezliği diye adlandırılır. Akut ya da kronik olmak üzere iki türü vardır. Tedavisi de, türüne göre değişiklik göstermektedir.

Böbrek Hastalıklarının Belirtileri

Böbrek hastalıkları, sinsi ilerleyen hastalıklardır. Erken teşhis ne kadar önemli olsa da, belirtileri genellikle hastalıkların ileri evrelerinde ortaya çıkmaktadır. İleri zamanlarda ortaya çıkan belirtiler ise şunlardır:

Sık idrara çıkma: Kişi, çok fazla sıvı tüketmediği halde çok sık şekilde idrara çıkıyorsa, böbreklerde bir fonksiyon bozukluğu var demektir.

İdrara çıkmada zorlanma: Bazı kişilerde ise tam tersine, sıvı tüketimine rağmen, idrara çıkmada zorluk görülebilir.

Karın ağrısı: Böbrek hastalıkları, karın bölgesinde şiddetli ya da zaman zaman şiddeti değişen ağrılara neden olabilir.

Kanlı idrar: İdrardan kan gelmesi, genellikle bir böbrek hastalığının belirtisidir. Böbrek taşından böbrek yetmezliğine kadar her hastalıkta idrardan kan gelme durumuna rastlanabilir.

Mide bulantısı: Giderek şiddetlenen ve sürekli hale gelen mide bulantıları, böbrek hastalıklarının bir işareti olabilmektedir.

Şişlik: Böbrekler fonksiyonlarını yerine getiremediği için vücudun çeşitli yerlerinde ödem oluşur, bu da özellikle el ve ayak bölgelerinde şişliğe neden olur.

Halsizlik ve nefes almada zorlanma: Böbrek hastası kişiler, vücudunda oluşan bozulma, şişlik, ağrı ve bulantılara bağlı olarak, halsizlik, zaman zaman da nefes almada zorluk hissedebilir.

Böbrek Hastalıklarının Tedavisi

Böbrek hastalıklarının tedavisi için öncelikle hastalığın teşhisi doğru şekilde koyulmalıdır. Böbrek taşları genelde ilaç tedavisi ya da gerektiğinde ameliyatla iyileştirilir. Üremi, aynı şekilde ilaç tedavisiyle kontrol altında tutularak tedavi edilir. Nefrit hastalığı da, belirli bir süre antibiyotik tedavisiyle iyileştirilen bir hastalıktır. Böbrek kanseri, daha ileri tekniklerle tedavisi yapılan bir hastalıktır. Kemoterapi, radyoterapi ve daha farklı bazı teknikler, hastaların bireysel ihtiyaçlarına göre uygulanan tekniklerdir. Böbrek yetmezliği, tedavisi uzun bir süreci kapsayan bir hastalıktır. Böbrek yetmezliği bulunan hastalar diyaliz tedavisi görmekte, gerektiğinde böbrek nakliyle iyileşme süreci hızlandırılmaktadır.