Beyin Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Her yaşta görülebilen bir rahatsızlık olan beyin tümörü ile ilgili bilmeniz gerekenleri size aktarmak üzere bu muhteşem yazımızı hazırlamış bulunuyoruz. Buna göre beyin tümörü kaç çeşittir, belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır gibi soruların yanıtlarını yazımızı tamamen okumanız halinde alabileceksiniz. Peki ya beyin tümörünün nedeni nedir diye hiç düşündünüz mü? İşte çok daha fazlasını öğrenebilmek için hemen yazımızın detaylarını incelemeye başlayabilirsiniz.

Beyin tümörünün her zaman için kanser türü arasında adlandırılması doğru olmayacaktır. Çünkü iyi huylu olan benign ile kötü huylu olan malign tümörleri olmak üzere iki grupta incelenmesi gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.

İYİ HUYLU BEYİN TÜMÖRÜ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Tekrarlama riski az olan ve ameliyatla alınması söz konusu olan tümör çeşididir. Yayılma riski yoktur ve vücudun herhangi bir bölgesine sıçramazlar. Kötü huylu bir tümöre dönüşme riski oldukça azdır ve hayati tehlikeye sebebiyet vermesi de sık görülen bir durum değildir. Bu tümörlerin sınırlarının ve kenarlarının görüntülenmesi de net bir biçimde gerçekleşmektedir.

KÖTÜ HUYLU BEYİN TÜMÖRÜ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

İyi huylu beyin tümörlerinin aksine hayati tehlikeye neden olan malign tümörler hızlı büyüme gösterirler ve dokulara yayılma oranları da bir hayli yüksektir. Diğer bölgelere yayılma ihtimali de bulunan kötü huylu beyin tümörü vakaları için araştırmaların yapılması gerekmektedir.

BEYİN TÜMÖRÜ EVRELERİ NELERDİR?

Doğrudan beyinde başlayan tümörler birincil, başka bir dokuda veya organda başlayarak beyine sıçrayan tümörler ise ikincil evre olarak adlandırılabilir.

Erkeklerde daha sık görülen beyin tümörü için risk altında olan bazı gruplar vardır. Irk faktörüne baktığımız da beyaz ırka mensup olan kişilerde daha fazla görüldüğü söylenebilir. Yaş faktörü ile ilgili olarak 70 yaş üzeri kişilerin ve çocukların daha fazla risk altında olduğunu da belirtebiliriz. Ailede daha önce bu vakaların yaşanması da genetik faktörünü ön plana çıkaracaktır.

Son olarak işi gereği bazı kimyasallara ya da radyasyona sürekli olarak maruz kalan kişilerde de beyin tümörü görülme olasılığının bir hayli yüksek olduğunu belirtmemizde fayda vardır.

BEYİN TÜMÖRÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sabah uyanır uyanmaz yaşamaya başlayacağınız ve gün boyunca sürecek olan bazı belirtiler beyin tümörünü işaret edebilir ve bunda önemli bir nokta ise tümörün çapının, tipinin ve nerede olduğunun bilinmesi gerektiğidir.
Ancak genel olarak baş ağrılarının sabahtan itibaren başlaması, kusma, bulantı, konuşmanın ve görmenin değişmesi, denge problemi yaşamak, ruh halinin kötüleşmesi, hafızanın azalarak yok olması, kaslarda kasılmalar veya kol ve bacaklarda uyuşmalar da beyin tümörlerini işaret edebilir.

Yukarıdaki şikayetlerden birden fazlasını yaşamanız, hiç vakit kaybetmeden doğruda başvuru yapmanız gerektiği anlamına gelecektir. Doktorların erken tanıda bulunması sayesinde tedavi çok daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir.

BEYİN TÜMÖRÜ TANI YÖNTEMLERİ KAÇ ÇEŞİTTİR?

Tedavi aşamasından önce doktorların beyin tümörü ile ilgili net bir şekilde tanıları ortaya koyabilmesi için bazı yöntemleri takip etmesi gerekir. Bunlar arasında fiziksel muayene, nörolojik muayene, tomografi, mr, anjiografi, omurilik sıvısı incelenmesi ve biyopsi gibi yöntemler yer almaktadır. Biyopsi yapılırken üç çeşit uygulamaya başvurulmaktadır. İğne ile, stereotaksik veya tedavi ile aynı anda gerçekleştirilen biyopsiler de bu grup içerisinde yer alır.

BEYİN TÜMÖRÜ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Beyin tümörünün çeşidine göre kişilere uygulanacak bazı tedavi yöntemlerini sıralayacak olursak cerrahi tedavileri, radyoterapi, radyocerrahi ve kemoterapi gibi tedavi yöntemlerine de ilk sıralarda yer verebiliriz.

Bunların belirlenmesinde en önemli faktörler beyin tümörünün çeşidi ve nerede bulunduğunun saptanmasıdır. Risk bölgelerine göre seçilen tedavi yönteminde, aynı zamanda tümörün tamamen yok edilip edilmeyeceği de kesin olarak görülmektedir.