Beyin Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Beyin vücuttaki en önemli organlardan birisidir. Vücuttaki tüm organlarda hastalıklar oluştuğu gibi beyinde de hastalıklar oluşmaktadır. Beyin hastalıkları arasında, beyin iltihapları, beyin kanamaları ve beyin tümörleri gibi birçok hastalık gelir.

Beyin İltihabı

Çeşitli virüslere bağlı olarak gelişen hastalıklar, merkezi sinir sistemini etkilemektedir. Bu şekilde merkezi sinir sistemini etkileyen hastalılara ansefalit adı verilir. Bu hastalıkların belirtileri, ense sertliği, şiddetli baş ağrısı ve yüksek ateş gibi belirtilerdir. Bu hastalığa sebep olan virüsler, kabakulak, enfluenza, herpes simplex, enfeksiyoz momonükleoz, enfeksiyoz hepatit gibi virüslerdir.

Beyin Kanaması

Genellikle 50 yaşın üzerindeki, yüksek tansiyon rahatsızlığı ve damar sertliği olan kişilerde aniden bilinç kaybı ve inme şeklinde ve yarım felç şeklinde oluşan rahatsızlıklarda beyinde bir damar tıkanıklığı ya da kanamadan olduğu düşünülmelidir. Hasta aniden olduğu yere yığılır, yüzü kırmızı bir hal alır ve ağzı çarpılır. Burada gözler beyinde kanamanın olduğu bölgeye doğru, ağızda sağlam tarafa doğru kayar. Hastanın diz kapağında tepki yoktur ve ayak tabanı bir iğne ile çizildiğinde ayak başparmağı yukarı doğru kalkar. Omurilik sıvısı kanlı olabilir ve birkaç gün içinde ateş 40 derecenin üzerine çıkar.

Beyin Trombozu

Genellikle damar sertliği olan hastalarda gece uyurken başlar. Bilinç kaybı yoktur ancak ağır vakalarda bilinç kaybı yaşanır. Önce kol ve bacaklarda uyuşma ile kendini gösterir. Daha sonra konuşma bozukluğu görülür. Bu belirtiler beynin zaman zaman kansız kalma belirtileridir.

Beyin Ambolisi

Özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerde görülse de her yaşta görülebilir. Gençlerde aniden bilinç kaybı yaşanırsa beyin ambolisi düşünülmelidir. Tedavisi kan sulandırıcı ilaçlarla yapılır.

Beyin Sarsıntısı

Beyni koruyan kafatasının sarsılması ya da kırılması sonucu, beyin dokusuna zarar vermesine beyin travması adı verilir. Günümüzde hastalıklardan ziyade trafik kazaları sonucu oluşmaktadır. Kafatasının kırılması sonucu beyin zarı veya beyin damarları zarar görerek beyin kanaması oluşur. Bazen kafatası kırılmadan da beyin dokusu zarar görüp sarsıntı oluşabilir. Kafa içindeki basıncın, sarsıntıya bağlı olarak değişmesi ve beyin hücrelerinin elektriksel olarak boşalması sonucu bilinç kaybı yaşanır. Buna komosyo denir. B u tip durumlarda bilinç kaybı kısa sürer ve baş dönmesi, baş ağrısı, uykusuzluk ve sinirlilik hali oluşur. Şiddetli darbelerde beyin kontüzyonu görülür. Bu durumda kişi, konuşamaz, görme bozukluğu olur ve koku alamaz. Komosyo geçiren kişilerde bilinç yerine geldikten sonra uyku hali, bulantı, kusma, baş ağrısı ve felçler görülebilir.

Beyin Tümörleri

Beynin çeşitli bölgelerinde oluşan urlara beyin tümörü denir. Belirtileri, kafa içindeki basınç değişikliğine bağlı olarak baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve kusma gibidir. Beyin ön bölgesinde gelişen tümörlerde, kişilerde kişilik bozuklukları ve ruhsal sorunlar ortaya çıkar.