Beyin Damar Hastalıkları Belirtileri

İnsan vücudunun merkezi beyin ve damarlardır. Düşünme, fikir, karar verme ve kan dolaşımı bu merkez üzerinden oluşmaktadır. Beyin damarlarında farklı patalojik nedenlere bağlı olarak daralmalar ya da tıkanmalar meydana gelebilmektedir. Özellikle beyin damarlarının yırtılarak kanın dış alana akması ciddi risk teşkil etmektedir. Damarların tıkanması ya da daralması sonucu ortaya çıkan hastalıklar iskemik grubuna girmektedir. Damarların yırtılması ve kanın beyin içerisine akmasına ise beyin kanaması adı verilmektedir. Beiyn insan yaşamının devamı ve günlük faaliyetlerin yürütülmesi için olmazsa olmaz bir yapıdır. Bu tür hastalıkların ortaya çıkması durumunda kişilerde bilincin bozulması, felç, kısmi felç, konuşma bozuklukları, görme ve denge problemleri gibi ciddi sorunlar gözlenmektedir.

Beyin Damar Hastalıkları Belirtileri

Söz konusu sağlık sorunları ciddi belirtileri kişilere yaşatmaktadır. Beyin damarlarının tıkanması ya da daralması durumunda ortaya çıkabilecek belirtilerden söz etmek istiyoruz. Bu belirtiler arasında bilinç bulanıklığı, ani oluşan görme kayıpları, konuşma bozuklukları, felç ya da kısmi felç vakaları, bayılma, şuur kaybı ve denge sorunları ortaya çıkmaktadır. Beyin damar daralmaları ya da tıkanıklarının aşamalı olarak yaşanması halinde ise biraz daha farklı belirtiler yaşanmaktadır. Bu belirtiler de aşamalı olarak görülmektedir. Kaslarda meydana gelen güçsüzlük, parmaklar, kol ve ayak bölgelerinde uyuşma, gözlerin ani ve sık periyotlarla kararması, baygınlık ve bayılma sorunlarının yaşanması gibi belirtiler kişilerde görülecektir.

Beyin damar tıkanıklarına neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörlerden biri yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon beyin damarlar için ciddi risktir. Özellikle tansiyon problemi olan kişilerin yediklerine ve içtiklerine çok dikkat etmesi gerekir. Bunun dışında şeker hastası olanlarda, yüksek kolestrol, kalıtsal etkenler ve diğer farklı nedenler beyin damarlarının daralmasına ya da tıkanmasına neden olabilmektedir. Söz konusu faktörler ilerleyen aşamalarda beyin damarlarının yırtılmasına ve beyin kanamalarına da neden olabilmektedir. Bu nedenle tansiyon, kolestrol, obezite gibi hastalıklardan korunmak ve düzenli beslenerek sürekli spor yapmak gerekir.

Beyin Damar Hastalıkları Tedavisi

Beyin damar hastalıklarında tedavi yöntemleri mevcuttur. Özellikle damar daralması ve tıkanması durumlarında müdahale yapılabilmekte ve kişi eski sağlığına kavuşabilmektedir. Damar yırtılması ve beyin kanaması olması halinde ise tedavi daha zor bir hal almaktadır.

Beyin damar daralması ve tıkanıklarında ilk olarak beyin anjiyografisi ve pıhtının çözülmesi tedavisi uygulanır. Daha sonraki aşamada cerrahi müdahale şarttır. Bunun dışında ilaç tedavileri de uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. Söz konusu hastalıklarda tedavi süreci ortalama 2 hafta sürmektedir. 2 hafta sonunda şişkinlikler inecek, beyin işlevleri normale dönecek ve kişi normal yaşamına devam edecektir. İlk 2 hafta sonunda bu sonuçların alınamaması durumunda durum zorlaşacaktır. Genellikle 2 hafta sonunda tedaviye yanıt vermeyen hastalar çok daha ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalmış olacaktır.