Beta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Beta Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda ağrı, ateş ve halsizlik ile ortaya çıkan beta hastalığı, erken tedavi edilmediği takdirde nefrit ve kalp romatizması gibi hastalıklara yol açabilir. Beta hastalığı mikrobu toplumda oldukça sık karşılaşılan bir hastalıktır. Herhangi bir şikâyeti olmadığı halde taşıyıcı olan kişiler de bulunmaktadır. Genellikle kapalı ortamlarda daha kolay bulaşan beta mikrobu, havadan solun um yolu ile bulaşabilmektedir. Hasta olan kişinin odası sürekli olarak havalandırılmalıdır. Genellikle 5 ile 15 yaş arası çocuklarda görülen bir hastalıktır.

Beta Hastalığı Belirtileri

Beta hastalığı belirtileri aşağıdaki gibidir;

l Üşüme ve titreme,

l Halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik hissetme,

l Boğazlarda şişme,

l Bademciklerin üzerini kaplayan beyaz bir zar oluşması,

l Yüksek ateş,
Çocuklarda boğaz ağrısı olduğunda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Okul çağındaki çocuklar bu durumda okula gönderilmemelidir. Doktor kontrolünde 48 saat içinde antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. Beta hastalığı mikrobu genellikle tedavi sonrası etkisini kaybeden bir mikroptur ve taşıyıcı kişiye zarar vermez. Ancak, çabuk bulaşan bir mikrop olduğu için hastalığın yayılmasına neden olur. Hastalık tedavi edilmezse, kalp kapakçıklarında çürüme yapar, kalp romatizmasına neden olur ve bağışıklık sisteminin vermiş olduğu aşırı savunma nedeniyle böbreklerde bozukluklara neden olur. Bazen idrara kan karışabildiği için çocuğun idrarı kırmızımsı bir renk alır. Bu durumda çocuk derhal hastaneye yatırılmalıdır.

Beta hastalığı, ilkbahar ve sonbahar aylarında mevsim değişikliklerinde daha fazla görülür. Özellikle yaz mevsiminde yenen dondurma ve soğuk besinler, bağışıklık sistemindeki zayıflıklardan faydalanarak vücuda yerleşir.

Beta Hastalığı Tedavisi

Beta hastalığı mikrobu penisiline karşı duyarlıdır. Hastalarda 1 hafta ile 10 gün süresince penisilin tedavisi uygulanır. Penisilin tedavisi ile bademciklerin tedavisinden daha çok mikrobun vücutta diğer organlara vereceği tahribat engellenmeye çalışılır. Hastalık 10 gün içinde tedavi edilirse kalp ve eklemlerde herhangi bir tahribata neden olmaz. Ancak, tedavi, edilse bile bazen böbreklerde hasara neden olabilir. 10 günlük tedavi süresi geçilir ise kalp romatizması, nefrit ve eklem romatizması gibi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olan kişilerde beta hastalığı tedavisi daha kolay uygulanır. Aksine bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ise mikrop vücuda yayılır ve kronikleşir. Beta hastalığı kronikleştiği zaman en etkili tedavisi bademciklerin alınmasıdır. Kulaktan dolma bilgilerle antibiyotik kullanılmamalı, mutlaka doktor kontrolünde ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Tedavi, hastanın yaşına, kilosuna, enfeksiyonun şiddetine göre doktor tarafından planlanır. Çocuklara el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Beta hastalığı ile mücadele için mutlaka C vitamini bulunan sebze ve meyveler çocuklara sevdirilmelidir. Özellikle, portakal, mandalina, limon, çilek, kivi, kavun gibi meyveler ile brokoli, yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, taze fasulye, yaban mersini ve kırmızıbiber gibi sebzeler tüketilmelidir.

Evlerde hijyen açısından gerekli tedbirler alınsa da, okullarda, okul servislerinde, kalabalık alışveriş merkezlerinde hijyen açısından problemler bulunmaktadır.