Beriberi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnsan vücudu,fizyolojik hem de psikolojik anlamda sağlıklı olabilmek için bir takım mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu vitaminlerin her birinin insan sağlığı için ayrı bir görevi ve hayati derecede önemi vardır. Bu mineral ve vitaminlerin çoğunu günlük yediğimiz besinlerden almaktayız. Fakat bazı insanlarda beslenme düzenine ya da düzensizliğine, yaşam koşullarına bağlı olarak vitamin eksikliği görülebilmektedir.

Beriberi Hastalığı Nedir?

İnsan vücudunun alması gereken B1 vitamini yeterli miktarda alamamaktan kaynaklanan bir beslenme bozukluğudur. Genellikle Asya’da, Afrika’da az gelişmiş milletlerde görülen bu rahatsızlık, çok kısıtlı beslenen kişilerde de görülebilir. Beriberi hastalığında beyin, sinirler, kalp kası dâhil olmak üzere bütün kaslar işlevini yerine getiremez.

Beriberi hastalığı genellikle, daha çok yoksul, gelişmemiş veya az gelişmiş toplumlarda, beslenme bozukluğuna dayanarak ortaya çıkan bir hastalıktır. B1 vitamini eksikliğinde meydana gelen bu hastalıkta;

Çok ciddi kilo kaybı,

Kaslarda güçsüzlük,

Sinir sisteminde tahribat gibi şikâyetler görülür.

B1 vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenerek önüne geçilebilmektedir.Karbonhidratlardan enerji üretimini sağlamak olan B1 vitamini, üretmiş olduğu bu enerji, beyin, sinir ve sindirim sistemi için gereklidir.

B1 Vitamini İçeren Yiyecekler

Kuruyemiş,

Kırmızı et,

Balık,

Süt ve süt ürünleri,

Bakliyatlar,

Meyve ve sebzeler.

Meyve ve sebzeler arasında özellikle;

Ispanak,

Kereviz,

Erik,

Domates,

Patates,

Elma,

Nar,

Kavun,

Limon,

Mısır,

Lahana ve kirazın içerisinde daha çok bulunmaktadır.

Bireysel olarak yapabilirsek, yapamazsak da uzman bir diyetisyene başvurarak günlük beslenmemizde bu gıdalara yer verdiğimizde beriberi hastalığının oluşma ihtimalini en aza indirmiş oluruz.

Beriberi hastalığı mutlak surette tedavi edilmesi gereken hastalık olup, üzerine düşülmez ve de eksikliği giderilmezse hayati tehlikesi olan sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

B1 vitamini eksikliği görülebilecek kişiler:

Aşırı alkol tüketenler,

Gebe kalmamak için doğum kontrol hapı kullananlar,

Yaşlılar,

Karbonhidratı fazla olan gıdaları tüketenler,

Yoğun ve aşırı stres altında olanlar,

Şişmanlık hastalığı olanlar

AIDS virüsü taşıyan hastalıklar,

Böbrek yetmezliği olan diyaliz hastaları,

Uzun süreli ishal ve idrar söktürücü ilaç kullananlar

Hamile ve emziren kadınlardır.

Üç farklı beriberi hastalığı vardır:

Kuru Beriberi: Kuru beriberi hastalığında daha çok iskelet ve kas sistemi etkilenmektedir. Beriberi hastalığının bu çeşidinin şiddetli vakalarında felç kalma, bir deri bir kemik kalıncaya kadar zayıflama, yataktan çıkamayacak kadar zayıf ve halsiz olma durumları görülür. Kuru beriberi hastalığının belirtilerini genel olarak şu şekilde ifade edebiliriz:

Ellerde ve ayaklarda uyuşma

Konuşma ve kendini ifade etmede güçlük

Unutkanlık veya zihin karışıklığı, Alzeheimer hastalığı

Reflekslerde zayıflık

Alt bacaklarda güçsüzlük ve kas becerilerinde zayıflık

Kusma

İstemsiz göz hareketleri

Yaş (Islak) Beriberi Belirtileri: Şikayetlerindaha çok kalp-damar sistemi üzerinde görüldüğü, kalbin vücuda yeteri miktarda kan pompalayamaması sonucu ortaya çıkan yaş beriberi hastalığının belirtileri şunlardır;

Nefes darlığı

Kalp atış hızında artış

Damar genişlemesi

Kalp yetmezliği

Bacakların alt kesimlerinde ödem

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.