Bel Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bel ağrıları, farklı zamanlarda ve değişik sebeplere bağlı olarak zaman zaman herkesin yaşadığı ağrılar grubunda yer almaktadır. Çoğumuz tarafından önemsenmese de, bel ağrıları, bazı durumda ciddi bel hastalıklarının habercisi olabilmektedir. Beli ağrıyan birçok kişi, ilk olarak bel fıtığı riskini düşünmekte ancak bel ağrısının, bel fıtığı haricinde birçok sebebi bulunmaktadır.

Bel Hastalıkları İçin Risk Altında Bulunanlar

Uzun süre ayakta durma ya da oturma, bel hastalıklarının temel nedenleridir. Ağır işlerde çalışanların da bel hastalıklarına yakalanma riski yüksektir. Kontrolsüz bir şekilde ani hareketlerde bulunulması, şiddetli bel ağrısına zemin hazırlar. Yine aşırı stresli bir yaşam sürenlerin, bel ağrısına yakalanma riski yüksektir. Sigara ve alkol kullanımı, ağrıları tetikler.

Bel Hastalıklarının Belirtileri

Bağırsak problemleri: Bel ağrıları, bağırsak ve sindirim problemlerine neden olabilir.

Yüksek ateş: Ağrıya ve diğer belirtilere zaman zaman yüksek ateş de eşlik edebilir.

Dinlenme ile geçmeyen ağrı: Bel hastalıklarının en önemli belirtisidir.

Bacaklarda karıncalaşma: Hastaların bacaklarında uyuşma ve karıncalaşma görülür.

Hızlı kilo kaybı: Sebebi bilinmeyen kilo kayıpları, bel hastalıklarının habercisi olabilir.

Bel Hastalıklarının Tedavisi

Bel hastalıklarının tedavisi, doktor ve hastanın işbirliği içerisinde yapılır.

Hareket: Bel ağrılarının tedavisi için uygulanması gereken ilk adım düzenli egzersizdir. Günlük olarak yapılacak hafif egzersizler, belin dayanaklılığını yükseltir, ağrıların kesilmesine yardımcı olur.

Dengeli kilo: Bel hastalıklarının tedavisi için, kilo dengesinin sağlanması şarttır. Aşırı kilolu kişilerde, bel ağrıları şiddetlenir ve sürekli hale gelir.

Doğru hareket: Bel hastalıklarından korunmak ve ağrıları azaltmak için, kişinin günlük yaşamda hareketlerine dikkat etmesi gerekmektedir. Destekli oturma ve yük kaldırırken dikkatli davranma, hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Bahsedilen yöntemler, bel hastalıklarının bireysel tedavi yöntemleridir. Ancak, hastalıkların ve ağrıların ilerlediği durumlarda, tıbbi tedavi gereklidir. Tıbbi tedavi yöntemleri ise şu şekildedir:

İlaç tedavisi: Hastalığın türüne ve ağrının şiddetine göre, ağrı kesici ilaçlarla tedavi uygulanır. Bazı hastalarda kas gevşeticiler kullanılır. Narkotik ilaçlar da, doktorların gerekli gördüğü durumlarda bel hastalıklarının tedavisi için kullanılabilecek ilaçlardır.

Enjeksiyonlar: Ağrıların dinmediği durumlarda kullanılan tedavi seçeneğidir.

Fizik tedavi: Bel hastalıklarında, olumlu sonuç veren tedavi seçeneklerinden birisidir.

Ameliyat: Diğer tedavi yöntemleri sonuç vermediğinde uygulanacak tedavi seçeneğidir. Hastanın şikayetine ve genel durumuna göre farklı operasyon seçenekleri mevcuttur.

Bel hastalıklarının tedavisi için hastanın sürekli doktoruyla iletişim içerisinde olması gerekmektedir. Uygulanacak diyetten diğer tedavi seçeneklerine kadar her ayrıntıyı, doktor planlar ve hastayla işbirliği içerisinde uygular.