Behçet Uz Hastanesi Hakkında Bilgiler

Behçet Uz Hastanesi Hakkında Bilgiler
1938 yılında, ayakları üzerinde yeni yeni güçlenen ülkemizin kısıtlı imkanları, ama Dr. Behçet Uz’un olağanüstü çabaları ile bir hastanenin temelleri atılmıştır: Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Hastanenin inşaatı 900 bin TL’ye mal olacaktır, ama elde sadece 30 bin TL vardır. Bu para da o dönemde İzmir Belediye Başkanı olan Dr. Behçet Uz, Valilik, Belediye ve halktan toplanan yardım paralarıdır. Hastanenin açılışı ancak 1947 yılında gerçekleşmiştir.
1954 yılında hastaneye Kızılay tarafından Doğum Pavyonu yaptırılmıştır. 1962 yılında ise özellikle İzmir Hastanelerine Yardım Derneği’nin katkıları ve çeşitli kuruluşlardan ve yine halktan toplanan yardımlar ile İntaniye Pavyonu açılmıştır. 1968 yılına gelindiğinde bu defa hastaneye Ortopedi ve Travmatoloji Pavyonu ilave edilmiştir. 1975 yılında hastane ana binasının üzerine bir kat daha çıkılmıştır. Bu arada Sağlık Bakanlığı tarafından da hastanenin kadrosu genişletilmiştir.
Bugün Behçet Uz Hastanesi, 400’e yakın yatak kapasitesi ile sadece Ege Bölgesi’nin değil ülkemizin çocuk sağlığı alanında hizmet veren, aynı zamanda çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda yüzlerce uzman doktor yetiştiren en güçlü eğitim hastanesidir.
Dr. Behçet Uz, daha sonra anılarını dile getirirken, bu hastanenin, daha sonra açılacak Ege Üniversitesi’ne temel olduğunu dile getirmiştir. Bakanlar Kurulu’nda, İzmir’in bir üniversiteye olan ihtiyacını açıklarken, üniversitenin Tıp Fakültesi ile derhal eğitime başlayabileceğini ileri sürmüştür.
Hastanenin kurucusu Dr. Behçet Uz 1893 yılında doğmuştur. İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini Balkan Savaşı’nın hengamesi içinde tamamlamıştır. Bir süre İstanbul Şişli Çocuk Hastanesi’nde ve İstanbul Tıp Fakültesi’nde doktorluk yapmıştır. Daha sonra serbest çalışmak üzere İzmir’e gelmiştir. İzmir’de çeşitli hastanelerde klinik şefliği, kolej hekimliği ve başhekim muavinliği gibi hizmetleri olmuştur.
1931 yılında İzmir Belediye Başkanı olmuş ve İzmir’i İzmir yapan birçok kentsel düzenlemeye imza atmış, şehrin kalkınmasına önayak olmuştur. 1941 yılında Denizli’den milletvekilli seçilmiş ve 19 yıl siyasi hayatın içinde olmuştur. 1986 yılında, 94 yaşında, yaşama gözlerini yummuştur.
Hastanede, randevu alma, hasta muayene, hasta yatış ve çıkış işlemleri, refakatçi ve ziyaretçi politikası, sağlık kurulu işlemleri, laboratuvar sonuçları ve görüntüleme sonuçları gibi bir dizi hizmetler, modern teknolojik imkanların yardımı ile kısa sürede ve aksatılmadan bilgisayar ortamında verilmektedir.
Yönetici ve uzman bütün kadrolar, teknolojik gelişmeleri ve bilimsel çalışmaları yakından takip etmekte ve kaliteli ve güvenli hizmet vermeye çalışmaktadır.
Geçen yıl ünlü bir fast food firması, Ege Bölgesi’nin en eski ve en çok tanınan bu çocuk hastanesinde kreş binasının açılışını yapmıştır. Aynı firma bir önceki yıl da çocuk poliklinik binasını yenilemişti. Çocukların sağlık ve mutluluğu için geliştirilen bu projeler ve katkılar ile Dr. Behçet Uz Hastanesi, gelişimini sürdürmektedir.
Hastanenin iletişim bilgileri şu şekildedir:

Adresi: İsmet Kaptan Mh. Sezer Doğan Sokak No:11, Konak, İzmir
Telefon: (0232) 411 60 00
Faks: (0232) 489 23 15
Web sitesi: http://behcetuzch.saglik.gov.tr/
Mail adresi: izmirbehcetuz.bilgi@saglik.gov.tr

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.