Behçet Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Behçet Hastalığına Hangi Bölüm Bakar

Behçet hastalığı, çok nadir görülen hastalıklardandır. Erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre çok daha fazladır. Genellikle 20-40 yaş aralığında kendini gösterir. Vücudun tüm bölgelerini etkileyen bir hastalıktır fakat ağızda, kalp, beyin ve göz damarlarında, genital bölgede görülen ve sürekli tekrarlayan iltihapların oluşmasıyla kendini gösterir. Tamamen bağışıklık sistemini etkileyen bir hastalıktır.

Türk bilim insanı olan Hulisi Behçet tarafından ilk kez tanı konulup tespit edilen bir hastalık olduğu için “Behçet hastalığı” olarak isimlendirilmiştir.

Behçet hastalığı, genital bölgede, ağızda sürekli tekrarlayan yaralar ve gözün içyapısında meydana gelen iltihaplı enfeksiyonlar şeklinde kendini gösterdiği için bu belirtilerle karşılan kişilerin biran önce bir sağlık kuruluşundan yardım almaları önerilmektedir.

Behçet hasatalığı, nörolojik sorunlar olarak nitelendirebileceğimiz, menejit, demans, felçler ve kişilik değişiklikleri gibi kalıcı sorunlara, körlüğe ve vasküler hastalıklara da yol açabilmektedir.

Hastalığın belirtileri ve şiddeti her hastada farklı seyretmektedir. Hastaların büyük bir kısmı vücudun çeşitli yerlerinde oluşan yara şikâyetleriyle hastanelere başvurmaktadır. Göz damarlarındaki iltihaplanma ise hastaların yaklaşık olarak %50’sinde görülmektedir.

Behçet hastalığını bulaşıcı veya kalıtımsal bir hastalık değildir. Kardeşler arasında görülme oranı %4’ler civarındadır. Fakat hastalığın oluşumunu sağlayan bazı genlerin bulunduğu ve bu sebeple bazı aile ve aile yakınlarında görülme olasılığı yüksek olabilir.

Beyinde ve kalp damarlarında görülen iltihaplanmalarda hastalığın nadir de olsa belirtileri arasında yer alır. Behçet hastalığının tanısı, ortaya çıkan şikâyetler sonucu klinik olarak tespit edilir ve bu sebeple laboratuvar incelemesi pek kullanılmaz.

Hastalık düzenli yapılan kontrol ve takipler neticesinde tedavi altına alınabilir. Sürekli ilaç kullananlar ve farklı bir sebeple doktora giden kişiler Behçet hastası olduklarını belirtmeleri gerekmektedir.

Behçet hastalığının tedavisine Romatoloji bölümü bakmaktadır. Gerek duyulduğu zamanlarda ise, Nörologlar, Göz hastalıkları uzmanları ve Kalp-Damar cerrahisi ile de çalışabilmektedirler.