Behçet Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır

Behçet Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Behçet hastalığının tedavisinde en önemli amaç, merkezi sinir sisteminde, göz ve büyük damarlarda görülen iltihaplanmaları aza indirmek ve kalıcı olacak hasarları engellemektir. Bu sebeple hayatı veya hayati organları risk altında olan hastalara yüksek dozlarda siklofosfamid, azatioprin, siklosoporin ve kortizon gibi bağışıklık sistemini baskı altında tutan ilaçlar kullanılabilir. Ancak Behçet hastası olan çok az sayıda kişi bu tür tedavilere ihtiyaç duyar.

Behçet hastalığının tedavisi romataoloji bölümü tarafından yapılmaktadır. Ancak gerek duyulduğunda dermotoloji, nörologlar, kalp-damar cerrahisi uzmanları ve göz hastalıkları uzmanları da tedaviye destek vermek amacıyla birlikte çalışabilirler.

Behçet hastalığında tüm belirtiler aynı anda görülmeyebilir ve buda şart değildir. Ancak kesin bir tanının konulabilmesi için ağızda oluşan yaraların görülmesi şarttır.

Bununla birlikte göz belirtiler, deri problemleri, genital bölge yaraları ve yapılan patarji testinin pozitif çıkması durumunda bu dört belirtinin de görülmesi teşhis için önemlidir.

Behçet hastalığının kesin tanısı için herhangi bir laboratuvar tetkiklerine ihtiyaç duyulmaz. Klinik olan gözlenen bulgular yeterlidir. Sadece, bu hastalıkla birlikte başka hastalıkların da olabilme ihtimaline karşılık bazı testler yapılır.

Behçet Hastalığının Tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

Behçet hastalığının tedavi şekli klinik muayenede gözlenen bulgulara göre karar verilir. Tedavi yöntemi iki kısımdan oluşur.

Birinci yol lokal tedavidir ve deri, ağız ve genital bölgede görülen yaraların iyileştirilmesi için ilaç tedavisine başlanır. Bu ilaçlar yaraların oluşumunu durduracak ve oluşan yaralarında iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

İkinci yol ise sistemik tedavidir ve merkezi sinir sitemi, göz ve damarlarda oluşan iltihaplanma durumlarında uygulanır.

Bunların dışında damarlarda gelişen anevrizmanın giderilmesi için çeşitli cerrahi operasyonlarda yapılmaktadır.

Behçet hastaları, hastalığın sebep olduğu rahatsızlıklardan ötürü düzenli bir şekilde doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir. Gözde oluşan iltihaplanmalar için en az yılda iki kez bir göz doktoruna gidip hastalığın ilerleyip ilerlemediğini tespit edilmesi gerekir. Sinir ve sindirim sistemini etkileyen durumlarda da belli aralıklarla düzenli olarak uzman kontrolünde olmanın hastalığın tekrar nüksetmemesi açısından önemlidir.

Tüm bunlarla birlikte Behçet Hastalarının hayatlarını kolaylaştıracak bazı önlemler de almaları gerekir. Bu önlemleri de şöyle sıralayabiliriz:

· Kendinize iyi bir doktor veya donanımlı bir sağlık merkezi belirleyin. Seçtiğiniz doktorunuzu da sık sık değiştirmemeye çalışın.

· Kendinizi çok iyi hissetseniz bile kontrol randevularınızı kesinlikle aksatmayın. Kontrolleriniz zamanında yaptırmaya çalışın.

· Her doktor kontrolünüzde tedavi şekliniz ve ilaçlarınız değşebilir. Bu ilaçlar bir dahaki kontrolünüze kadar geçerlidir, bunu asla unutmayın.

· Çeşitli sebeplerden dolayı tedavi şeklinizi ve ilaçlarınızı değiştirmeyin. Kendinizi çok iyi hissetseniz bile ilaçlarınızı kesinlikle bırakmayın.

· Hastalığınızın alevlenme ve yatışma evreleri olacağını unutmayın ve bunlara hazırlıklı olun.

· Kullandığınız ilaçlarla ilgili veya hastalığınız seyriyle alakalı doktorunuza soru sormaktan çekinmeyin.

· İmkânınız varsa kullandığınız tüm ilaçların ne işe yaradığını ve yan etkilerini öğrenmeye çalışın.

· Tüm mikropların ağız yolundan girdiğini ve bağışıklık sistemini zayıflattığını düşünerek, ağız ve diş sağlığınıza biraz daha fazla önem gösterin.

· İlaç kutularındaki ilaçla ve ilacı üreten şirket hakkında birçok bilgi vardır. Bu bilgiler arasında ise çok nadir veya genellikle de hiç karşılaşılmayan yan etkilerde yazılmıştır. Bunları okuyarak paniğe kapılmayın ve ilacınızın tüm yan etkilerini doktorunuza sorarak daha net bilgiler alın.