Behçet Hastalığı Nedir

Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığından bahsetmeden önce, ilk olarak, bu hastalığın neden bu şekilde adlandırıldığına değinmek gerekiyor. Behçet hastalığı olarak bilinen hastalık, 1937 yılında, dermatoloji profesörü Dr. Hulusi Behçet tarafından tanımlanmıştır. Bu nedenle, hastalığa Behçet adı verilmiştir.

Bulguları Nelerdir?

Behçet hastalığı kronik bir hastalıktır ve hastadan hastaya değişik etkiler gözlemlenebilir. Genelde karşılaşılan vakalarda, ağız ve genital bölgelerde arf ya da ülser adı verilen yaralara rastlanılır. Bunun yanı sıra gözde iltihap oluşumu da yine Behçet hastalığının neden olabileceği durumlardandır.

Behçet hastalığı, pek çok farklı bulgu ile kendini gösterebilir demiştik. Örneğin eklem ve damar iltihabları ve tıkanmaları ile beyin, omurilik ve sindirim kanalında iltihap oluşumu da tanım olarak Behçet hastalığının kapsamı içinde değerlendirilebilir.

a) Ağız ve Çevresinde

Hastadan hastaya değişiklik gösterebilen tüm bu bulgulara rağmen, Behçet hastalığının en sık rastlanan bulgusu ağrılı ülserdir. Bu ülser, dudaklarda, yanaklarda ve dil üzerinde görülebilir. Bunlar, hemen her hastada görülen ülserlerdir.

b) Cinsel Bölgede

Behçet hastalığının ağız çevresinde görülen belirtileri, en sık rastlanan durumlardır. Ancak bunlara ek olarak cinsel bölgelerde de ülserler bulunabilir. Bu bölgedeki ülserler, erkeklerde torbalarında, kadınlarda ise cinsel organın dış kısımlarında oluşurlar. Dudak ve çevresinde oluşan ülserler ile cinsel bölgelerde oluşan ülserler arasındaki belirleyici fark ise cinsel bölgeden meydana gelen ülserlerin iyileşmelerine rağmen iz bırakıyor olmasıdır. Dudak ve çevresinde meydana gelen ülserler ise iyileştikten sonra tamamen kaybolurlar.

c) Damar Sorunları

Behçet hastalığı, oldukça ağrılı ve yaralı bir dönemi kapsayabilir. Bu dönemde, özellikle toplardamar ve atardamar tutulmaları görülebilir. Behçet hastalığı boyunca toplardamarlarda pıhtılaşma bozukluklarına rastlanılabilir. Bu gibi durumlarda, kesinlikle doktora başvurmalı ve Behçet hastalığı olup olmadığına dair kendinizi muayene ettirmelisiniz. Çünkü damarda meydana gelen pıhtılaşma bozuklukları, bu hastalığın en ciddi belirtileri arasında yer alır.

d) Gözde Belirtileri

Behçet hastalığı vücudun pek çok farklı bölgesinde yaralara ve iltihaba yol açabilen bir hastalıktır. Bu nedenle, belirtileri arasında pek çok farklı neden sıralanabilir. Bunlardan biri de göz tutuluşu belirtisidir.

Göz tutuluşu genelde erkeklerde rastlanılan belirtiler arasındadır. Erken teşhisi ve tedavisi yapılmadığı takdirde görme bozukluklarına ve bazı durumlarda kalıcı körlüğe kadar varan sorunlara yol açabilir. Erkeklerde görülen göz tutuluşu, daha ağır ilerler ve uzun sürer. Göz tutuluşunun belirtileri arasında gözde kanlanma, bulanık görme ve şiddetli ağrılar sayılabilir. Behçet hastalarının yarısına yakınında göz tutuluşu belirtisine rastlanmıştır. Bu nedenle, Behçet hastalığı tanısı konmuş biri, ağrısı olmasa bile mutlaka göz doktoruna da görünmelidir. Çünkü göz tutuluşu başta sessizce ilerleyebilir.

e) Sivilceler

Behçet hastalığı boyunca vücudun çeşitli bölgelerinde iltihaplı sivilceler oluşur. Normalde sivilce oluşumu olmayan yerlerde dahi, bu dönemde sivilce oluşuma rastlanılabilir. Bu sivilceler deride kızarıklıklara ve kaşınmalara sebep olur.

Tüm bu bulguların yanı sıra, Behçet hastalığında vücudun çeşitli bölgelerinde şişlikler de meydana gelir. Ağrılı pek çok bölgede şişliğe rastlanılabilir. Yani Behçet hastalığı tüm vücudu etkisi altına alabilen ve pek çok farklı belirti ile vücudu sarabilen bir hastalıktır. Behçet hastalığı yavaş ilerler. Bu nedenle, vücuda yayılması döneminde teşhisi zordur. Hastanın fark ederek doktora başvurması gerekmektedir.

Ancak tüm bu belirtilere rağmen Behçet hastalığı, tedavisi olan bir hastalıktır. Vücutta meydana gelen yaralara karşı ilaç tedavisi uygulanır. Gözde meydana gelen belirtilere karşı sık sık göz doktoruna gitmeniz ile sorun çözülebilir ve eğer damarda belirtiler meydana gelirse cerrahi müdahale ile önlem alınır. Önemli olan, tedaviye aralıksız devam etmektir.