Behçet Hastalığı Nedenleri Nelerdir

Behçet Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Behçet hastalığı, ciltte meydana gelen yaralar, sivilceler, iltihaplar ve şişkinlikler ile kendini gösteren bir hastalıktır. Zaman zaman gözde, cinsel bölgelerde ve damarlarda da çeşitli belirtileri oluşmaktadır. Tedavisi mümkün ancak sabır isteyen bir süreci kapsayan Behçet hastalığının, bugüne dek tespit edilebilmiş belirli bir ana nedeni bulunmamaktadır.

Behçet hastalığının nedenleri sorulduğunda verilebilecek tek bilimsel cevap, bu hastalığın kalıtsal bazı özellikler ile taşınabildiğidir. Ancak buna rağmen, ailenizden birisinin Behçet hastalığına yakalanmış olması, sizin de bu hastalığa yakalanacağınızı göstermez. Henüz bilinen başka nedenleri olmadığı için, belirli mikroplar ve cilt hastalıkları üzerinden bir tanımı yapılamadığı için, kalıtsal yolla taşınabilen ve zamanla ortaya çıkabilen ya da sadece taşıyıcılık ile nesilden nesile geçen bir tür cilt hastalığı olduğu düşünülmektedir.

Ancak yine de hastalığın nedenlerine dair bazı teoriler mevcuttur. Bunlardan biri, ağız bölgesinde oluşan yaraları açıklamaya çalışır ve uçuk virüsünün türlerinin Behçet hastalığının ağız bölgesinde meydana getirdiği tahribata önayak olabileceğini iddia eder. Bu mikroplar, ağız ve çevresinde iltihaplara ve yaralara neden olabilmektedir. Ancak şimdilik, bunlar yalnızca tıbbi şüphelerdir ve kesin olarak kanıtlanmış değillerdir. Yani Behçet hastalığının neden ortaya çıktığına dair kesin bir bulgu yoktur.

Kalıtsal bazı genlerin, bu hastalığa neden olabilecek dizilime neden olduğu görüşü dışında henüz net bir sonuca ulaşılamamıştır. Yani Behçet hastalığı gizemini koruyan hastalıklar arasındadır.

Nedeni henüz belli olmasa da tedavisi mümkündür. Behçet hastalığı, gözde, ağız ve çevresinde, cinsel bölgede ve damarlarda rastlanılan çeşitli bulgular ile teşhis edilebilir. Zaten şişlik, yara, iltihaplanma ve kızarıklık gibi pek çok bulguyu sizler de fark edersiniz. Erken teşhis, Behçet hastalığı için oldukça önemlidir. Nedeni bilinmediği için önceden önlem almak mümkün gözükmemektedir. Bu nedenle, hastalığa dair bulgulardan birini ya da birkaçını barındıran biri hemen doktora başvurmalı ve tetkik yaptırmalıdır. Behçet hastalığı, vücuda girdikten aylar sonra kendisini gösterebilir. Bu nedenle, sizin ilk bulgular sandığınız şeyler belki de çok önceden beri vücudunuza yerleşmiş bir mikrobun tesirleri olabilir. Behçet hastalığının tedavi sürecinde deride meydana gelen yaralara karşı lokal tedaviler uygulanır. İlaç tedavisi ile hastalığın ilerlemesinin önü kesilir. Bunun yanı sıra, gözde meydana gelen bozukluklar ile ilgili sık sık doktor kontrolünden geçmeniz gerekir. Son olarak, damar yollarında meydana getirebileceği tahribat düşünülerek gerekli tetkikler yapılır ve eğer atardamar ya da toplardamarda pıhtılaşma bozuklukları varsa cerrahi müdahale yoluna başvurulur.