Behçet Hastalığı Bulaşıcı mıdır

Behçet Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Behçet hastalığı birçok organı etkileyen bir hastalık türüdür. En sık ciltte ve vücudun iç kısımlarını kaplayan mukoza dediğimiz tabakalarda görülür.

Oral aft (ağız yaraları), genital ülser (erkek ve kadın üreme sistemlerinde ki yaralar) ve vücudun çeşitli yerlerinde büyük bir çıbana benzeyen sivilceler, en sıkta bacakların ön yüzünde ve cilt altında ağrılı ve kırmızı şişlikler en belirgin klinik bulguları arasındadır.

Fakat ağız yaralarının sebebi birçok farklı hastalıktan dolayı oluşabileceğini düşünürsek, sadece ağız yarası olan kişiler için Behçet hasatlığı tanısı koymak doğru olmaz. Ağız yaralarıyla birlikte yukarıda saydığımız diğer belirtilerden de birkaçının olması gerekir.

Behçet hastalığının neden oluştuğu kesin olarak bilenememektedir. Fakat bazı mikropların ve kalıtsal etkenlerin bu hastalığa sebep olduğu düşünülmektedir. Bu kalıtımsal faktörlerin bazı genleri taşıyarak bu hastalığın oluşumunu hızlandırdığı da varsayılmaktadır. Örneğin, bazı mikropların ve uçuk virüsünün de bu hastalığa yol açtığı düşünülmekte ancak bu tespitler henüz kanıtlanabilmiş değildir.

Behçet hastalığı ile ilgili en çok karşılaşılan sorulardan bir tanesi de hastalığın bulaşıcı olup olmadığıdır. Bu soruya gayet net bir cevap verebiliriz. Behçet hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Ayrıca kalıtımsal bir özellikte taşımaz. Yapılan tüm araştırmalar rağmen hastalığın neden ve hangi faktörlerden etkilenerek ortaya çıktığı bilimsel olarak kanıtlanabilmiş değildir.

Ancak bazı durumlarda Behçet hastalığının oluşumunu kolaylaştıran genlerin var olduğu ve bu genleri taşıyan ailelerde ve aile yakınlarında Behçet hastalığının görülme oranının yüksek olduğu bilinmektedir. Kardeşler arasında hastalığın görünme oranı %4’ler civarındadır.

Hastalığın önleyici tedbir diyebileceğimiz herhangi bir önleme yöntemi de yoktur. Sadece, hastalığa yakalandıktan sonra doktor tavsiyelerini dikkate alarak hastalığın yayılmamasını ve tekrar etmemesi için bazı önlemler alınabilmektedir.

Behçet hastalığının belirtileri hastadan hastaya farklılık gösterir. Hastaların büyük bir kısmında deri üzerindeki yaralar ve kırmızı sivilceler gözlenmektedir. Gözde hastalığın oluşumu hastaların neredeyse yarısını oluşturur. Aynı şekilde bu bulgulardan başka büyük damar ve beyin de görülen iltihaplanmalar çok nadir görülen belirtilerdendir.

Uygulanan tedavi yöntemleriyle hastalığın tekrarlaması ve tedaviden sonuç alınamayan hasta sayısı neredeyse yok gibidir.