Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Behçet Hastalığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Behçet Hastalığı; bir Türk hekimi olan Prof. Dr. Hulusi Behçet’in 1937 yılında teşhis ettiği ve ilk defa kendisinin tanımladığı bir tür bağışıklık sistemi hastalığıdır. Genç ve orta yaş erkek hastalarda daha sık görülür. Nadiren görülen bu hastalığın nedenleri tam olarak belirlenememiş, kesin tedavi yöntemleri henüz bulunamamıştır. Öncelikli olarak bu hastalığın erken tanısı çok önemlidir. Bu sebeple her hastada farklılık gösteren Behçet hastalığının ilk belirtilerini iyi bilmek gerekir. Her şeyden önce uzman bir hekime görünmek gerekir. Daha sonrasında tedaviye yardımcı olmak amacıyla bitkisel yöntemlere başvurmak, tedavinizi hızlandıracak ve daha çabuk iyileşmenizi sağlayacaktır. Peki, bu bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Nasıl uygulanmalıdır? Şimdi bunları size sırasıyla anlatacağız.

Behçet Hastalığında Uygulanan Bitkisel Tedaviler Nelerdir?
Behçet Hastalığının tedavisi hastalığın şiddetine göre farklılık göstermektedir. Hastalığı tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmamakla birlikte, ilaç tedavisi ve bitkisel tedavi yöntemleri ile kontrol altında tutmak mümkündür. Tabii hastalığın derecisine göre bitkisel tedavi yöntemleri ile çözüm bulmakta olasıdır. Şimdi sizlerle Behçet hastalığında günümüze kadar uygulan bitkisel tedavi yöntemlerini ele alalım.

Kişniş Tedavisi;
Bilindiği üzere Kişniş doğru kullanımda ağız yaralarını iyileştirici etkisi vardır. Ağız yaraları ile belirti gösteren Behçet hastalığında; bir miktar kişnişi sahanda döverek toz haline gelene kadar ezin ve bir bardak kaynar suyun içerisinde yaklaşık 15 dakika demlenmeye bırakın. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa bu karışımın suyunu süzün ve için. Yaklaşık 3 veya 4 günde ağız yaralarınızın iyileştiğini göreceksiniz.

Beyaz Dut Kurusu ve Arpa Karışımı;
Bir yemek kaşığı beyaz dut ile aynı şekilde arpayı, bir çaydanlığın içinde ki sıcak suya atın. Bu karışımı yaklaşık 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Bu bitkisel tedaviyi aç karnına ve günde 1 defa uygulamanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 1 ay kadar bu kürü her gün tekrarlayın.

Demir Hindi Bitkisi Kürü;
Behçet hastalığında şifa bulacağınız bir başka bitkisel tedavi kürüdür. 150 gr. Demir hindi bitkisini 1 litre suda kaynatın. Elde edilen karışım kıvamına geldiğinde süzün ve aç karnına ılık şekilde için. Bunu günlük tekrarlayın, kısa sürede şifa bulacaksınız.

Hastalığa Karşı Yenilmemesi ve Yenilmesi Gereken Besinler Neler?

l Behçet hastaları öncelikle tavuk, patlıcan, ceviz, fındık ve çikolata gibi ürünleri kesinlikle tüketmemelidir. Ayrıca asitli içecekler, kızartma, hamur işi gibi ağır yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Başlangıç seviyesinde olan baş ve karın ağrılarını önemsemeli ve vakit kaybetmeden bir hekime başvurmalıdırlar.

l Behçet hastaları; ağız sağlıklarına dikkat etmeli, düzenli uyku uyumalı, dengeli beslenmeli ve spor yapmalıdırlar. Diş çürükleri ve diş eti hastalıkları ile karşılaştıklarında aksatmadan diş hekimine gitmelidirler. Bunların yanı sıra elma, havuç, armut, erik, kayısı, üzüm, ıspanak, turp, soğan, tere otu, kereviz, lahana, pırasa ve sarımsak gibi sağlıklı besinleri, bolca tüketmeleri halinde faydasını göreceklerdir.