Behçet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Behçet Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Diğer adı İpek yolu hastalığı olarak bilinen Behçet Hastalığı ilk olarak 1937 yılında dermatolog Hulusi Behçet tarafından tanımlandı. Genel olarak erkeklerde daha şiddetli şekilde görülen bu hastalık bulaşıcı bir niteliğe sahip değildir. Bu hastalığın açıklanabilen bir nedeni yoktur. Aynı zamanda iltihaplı romatizma hastalığı olarak da bilinen Behçet hastalığı cinsel bölgede ve ağızda yaralar, damar, deri, eklem, göz ve sinir tutulumuyla seyir eder. Vücuttaki her yeri etkileyebilen bu hastalık en çok bağışıklık sistemi üzerinde etki bırakır. Eklemlerde, beyin, kalp ve göz damarlarında tekrar eden iltihaba yol açar. Özellikle tekrarlayan göz enfeksiyonu Behçet hastalığının habercisi olmasıyla bilinir.

Behçet Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Behçet hastalığı belirtileri arasında ismine aft da denilen ağız içinde tekrarlayan, ağrılı, içi küçük ve oyuk yaralar görülür. Bunun yanı sıra hastalığın belirtileri arasında yer alan göz tutulumu son derece ciddi bir durum olarak tanımlanır. Bazı hastalarda bu durum başladıktan itibaren üç yıl boyunca sürebilir. Bu süreçte gözlerde aşırı hassasiyet, ağrı ve kızarıklık vardır. Aynı zamanda gözler hem arkadan hem de önden olacak şekilde tutulur ve bu durum gözde görme kaybına kadar varabilir. El ve ayak bilekleri, dirsek ve diz eklemlerinde iltihaplanma, eklemlerde ağrı ve şişlik de hastalığın belirtileri arasında sayılır. Bazı hastalarda görülen damar tutulumunda bacakların üst kısımlarında olan toplardamarlar şişer.

Behçet Hastalığı Ve Teşhisi

Behçet hastalığının gelişiminde genetik yatkınlığın da etkisinin olabileceği düşünülür. Bu hastalığa yol açan nedenler ve hastalığın tedavisi hakkında çalışmalar devam etmektedir. Hastalığı teşhis edebilmek için en çok kullanılan yöntem paterji adı verilen testtir. Bu test yapılırken derinin alt kısmına bir çözelti enjekte edilir. Bu işlemin ardından kırk sekiz saat boyunca beklenir. Eğer derinin üst kısmında sivilce benzeri ya da deriden kabarık kızarıklıklar meydana gelmişse bu durum test sonucunun pozitif olduğuna işarettir. Paterji testi haricinde hastalık teşhisi haricinde diğer başka bir hastalık olup olmadığını görmek adına hastalara bazı kan testleri de yapılır.

Behçet Hastalığının Tedavisi

Behçet hastalığı tedavi sürecinde temel amaç hastalık nedeniyle ortaya çıkan belirtileri normale çevirmektir. Henüz bu hastalığa yönelik olarak kesin bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Bunun altında yatan en önemli sebep ise hastalığın kesin nedeninin tam olarak belirlenememiş olmasıdır. Behçet hastalarının bazılarında hiç tedaviye ihtiyaç duymayan kişiler mevcutken bazı hastalarda ise kombinasyon tedavilerine gerek duyulan, göz ve damar hastalıkları bulunan hastalar vardır. Bu hastalığın tedavisi için takım çalışmasına gerek duyulur. Ana branş haricinde hematolog, nörolog ve göz doktoru da tedavi sürecine dahil edilir. Bunun yanı sıra hastanın ailesi de tedavi süresi boyunca tedaviden sorumlu olan merkez ya da doktor ile sürekli iletişim halinde olmalıdır.