Bebeklerde Sık Rastlanan Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bebeklerimiz, gözümüzden dahi sakındığımız dünyadaki en değerli varlıklarımızdır. Bebeklerimiz, çok yumuşak ve hassas bir cilde sahip olduklarından dolayı ciltlerinde asla karşılaşmak istemeyeceğimiz renk değişiklikleri, sertlikler ve farklı görüntüler oluşabilir. Böyle bir durumda bebeklerimizin sağlığı açısından telaşa kapılmamalı ve bilinçli davranmalıyız. Bunun içinde bilgi sahibi olmak şart.

İşte bebeklerde en sık rastlanan dermatolojik rahatsızlıklar, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiler;

Pişik

Tıptaki adı ammonia dermatit olan bu rahatsızlık, halk arasında pişik olarak adlandırılmaktadır. Bebeklerde çok sık rastlanan bu rahatsızlığın nedenleri sıcak havalar, dışkıda bulunan bakteriler ile idrarda bulunan amonyak olabilir. Ammonia dermatit rahatsızlığına aşırı kilolu, kalın elbiseler giydirilen ve hassas cilde sahip bebeklerde çok sık rastlanmaktadır. Pişiğin en önemli belirtisi ise bebeğin hassas cildinde oluşan kızarıklıklardır. Öyle ki bu kızarıklıklar zamanla şişerek bebeğin cildinde dökülmelere neden olabilir. Pişiğin diğer belirtileri ise kaşıntı, batma ve hiç kesilmeyen ağrıdır. Pişik tedavisinde öncelikle bebeğin alerjisi olup olmadığı öğrenilmelidir. Pişik oluşan bölgeye Hindistan yağı, balık yağı, saf zeytin yağı, E vitamini yağı, sarımsak yağı ve badem yağı sürülerek bitkisel tedavi yöntemi uygulanabilir. Ayrıca Talk pudrası da pişiğe çok iyi gelmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise şüphesiz hijyendir. Bebek yıkandıktan sonra cildinde nem dengesini sağlayacak nemlendirici bebek yağları kullanılabilir. Fazla kalmamak koşuluyla güneşte bebeğin cildine iyi gelecektir.

Atopik Dermatit

Bebeklerde oldukça sık rastlanan atopik dermatit rahatsızlığının en önemli belirtileri cildin kuruması, kabarması, dökülmesi ve ciltte kırmızı bir görünüm oluşmasıdır. Halk arasında egzema olarak da bilinen atopik dermatit rahatsızlığında kaşıntı da sık rastlanan belirtidir. Bu rahatsızlık genetik nedenlerden ötürü oluşabileceği gibi bebeğin tükettiği besinler, ev ortamındaki toz ve polende bu deri rahatsızlığına yol açabilir. En önemli belirtileri ise kulağın arka bölgesinde açılma, deride gözle rahatlıkla fark edilebilen kuruluk ve kaşıntıdır. Atopik dermatit rahatsızlığının şiddetinin artmasında en önemli etken terdir. Bu yüzden atopik dermatit rahatsızlığı geçiren bebeklerin terlememesi çok önemlidir. Atopik dermatit rahatsızlığının tedavisinde doğal elma sirkesi ya da beyaz dut kürü uygulanabilir. Ancak bu bitkisel tedavi yöntemini uygulamadan önce bebeğe alerji testi yaptırılmalıdır. Doktor kontrolünde uygulanması daha sağlıklıdır. Doktor tavsiyesi doğrultusunda egzema kremi de kullanılabilir. Ayrıca doktor kontrolünde losyon, nemlendirici krem ve şampuanda kullanılabilir. Alerjik egzama tedavisinde olmazsa olmaz ise her banyonun ardından bebeğin cildine nemlendirici krem sürülmesidir.

İsilik

Tıpta miliaria, halk dilinde de isilik olarak adlandırılan bu rahatsızlığın en önemli nedeni sıcak havanın ter bezi gözeneklerini tıkamasıdır. Hava geçirgenlik özelliği olmayan giysiler, bebeğin giysileri yıkanırken aşırı kimyasal ve parfüm içeren deterjanlar kullanılması, sabun vb. cildi kurutan temizlik maddeleri bu rahatsızlığın başlıca nedenleridir. İsiliğin tedavisinde herhangi bir tıbbi müdahaleye lüzum görülmez. Serinletici losyonlar ya da kremler ile derideki yanma hissi azaltılabilir. Bu losyon ve kremler, bebeğin sağlığı açısından doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bebeğin aşıları tam ise temiz deniz suyu iyi gelir.

Cilt Kuruluğu

Cilt kuruluğu sadece yetişkinlerde görülebilen bir rahatsızlık değildir. Cilt kuruluğuna bebeklerde de çok sık rastlanmaktadır. Bebeklerde cilt kuruluğu rahatsızlığı mutlaka tedavi ettirilmelidir. Aksi takdirde egzama gibi döküntülü dermatit rahatsızlıklara yol açabilir. Bebeğin cildinin hijyenik olması, banyonun ardından bebek yağı ya da nemlendirici kullanılması, aşırı sıcak ve soğuk havalardan bebeğin korunması, terli giysilerin derhal değiştirilmesi, cilt kuruluğuna yol açan sabun ve şampuanların kesinlikle kullanılmaması cilt kuruluğunun tedavisinde önemlidir.

Toksik Eritemi

Bu dermatit rahatsızlığın nedeni günümüzde halen bilinmiyor. En önemli belirtileri ise kırmızı doku üzerinde beyaz akne şeklinde oluşan kabartılardır. Doğumun ardından fark edilen bu dermatit rahatsızlık için tedaviye gereksinim duyulmaz. Ortalama 1 – 2 hafta içerisinde kendiliğinden geçen bu dermatit rahatsızlığa zamanında dünyaya gelen bebeklerin hemen hemen yarısında rastlanmaktadır.