Bebeklerde Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ciddi ve iyileştirilmesi hayli güç bir cilt hastalığı olan sedef, her yaş gurubunda görülebileceği gibi bebeklerde de görülebilen bir hastalıktır. Bebeklerde sıklıkla plak türü sedef görülür ve en çok saç derisi üzerinde oluşur. Ancak vücudun diğer yerlerinde de ortaya çıkabilmekte ve eğer tedavisi için geç kalınırsa, kronikleşebilme riski çok yüksek olan bir hastalıktır.

Deri üzerinde oluşan kızarıklık ve beyaz pul pul döküntüler şeklinde kendini gösteren sedef hastalığı, saç dipleri ve yüz dışında sıklıkla eklem bölgelerinde oluşur ve kaşınarak bebeğin huzursuz olmasına sebep olabilir. Vücudumuzun savunma mekanizması ile ilgili bir bozukluk yüzünden ortaya çıkan bu hastalık, enfeksiyonlar ile de tetiklenebilmektedir. Sedef hastalığı olan bölgede, derinin yedi kat hızlı yenilenmesi ile oluşan deri katmanının sebep olduğu bu görüntü ise hastalığı oluşturan sebeptir. Sedef hastalığının kesin bir tedavi şekli hala bulunamamıştır. Ancak ilaçlar sayesinde kontrol altına alınabilmesi ve hastalığın minimum seviyelerde tutulabilmesi mümkündür. Bu sebeple sedef hastalığı, artık kabus olmaktan çıkmış durumdadır. Özellikle bebeklerde görülen sedef hastalığının erken teşhis ve tedavi edilmesi, ileriki yıllarda hastalığın büyük oranda engellenmesini sağlamaktadır.

Bebeklerde Sedef Hastalığı Belirtileri

Deride çıkan komplikasyonlar ile kendini belli eden sedef hastalığı, bebeklerde en çok saç derisinde, yüzde ve eklem bölgelerinde gözlemlenir. Sedef hastalığının farklı çeşitleri olsa da, bebeklerde en çok plak tarzı sedef hastalığının görüldüğü bilinmektedir. Deride kızarmaya eşlik eden parlak pullu döküntüler, hastalığın en belirgin özellikleri arasındadır ve tırnak yüzeylerinin bozulmasına da sebep olabilmektedir. Gövde ve bacaklarda ise damla sedef türü nadir olsa da görülebilir ve bu lezyonlar fark edildiğinde vakit kaybetmeden cilt uzmanı bir hekime gidilmelidir. Bazen bebeklerde belli bir süre görülen bu hastalık, kendiliğinden geçebilse de uygun tedavi yapılmaz ise hayat boyu kalıcı olma riski de taşımaktadır. Doktor tarafından yapılacak olan fiziki muayene sonucu teşhis konulması mümkün olan bu hastalık, gerekli görüldüğünde deri örneği alınarak da tetkik edilebilir.

Bebeklerde Sedef Hastalığı Tedavisi

Bebeklerde görülen sedef hastalığını tedavisi için genellikle krem ve losyon türevi ilaçlar kullanılmaktadır. Tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise ışın tedavisidir ve ışın tedavisi bebeğin cildine zarar verebilme riski taşıdığı için en son tercih olarak kullanılır. Ancak sedef hastalığının aşamalarına ve ciddiyetine göre, kimi durumlarda ışın tedavisi de önerilebilmektedir.

Bebeklerde ki sedef hastalığında, tercihen basamak tedavi şekli uygulanır. En hafif tedavi türü ile başlanarak hastalıktaki iyileşmeye göre, devam edilmesine ya da arttırılmasına karar verilebilir. Kronikleşme riski taşıma halinde ise serumlar, haplar ve iğnelerle tedavi edilebilmektedir. Ancak bu uygulamaların bebeğiniz büyüdükten sonra yapılması, tıbben de daha uygun görülmektedir. Eğer sedef hastalığı tırnakları ve eklemleri etkiler durumda ise bebeğinizin sürekli doktor kontrolünde olması, yapılacak en doğru hareket olacaktır.