Bebeklerde Öpücük Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde öpücük hastalığı, ebeveynlerin en çok korktuğu hastalıklardan birisidir. Anne babalar, bebeklerini kimsenin öpmesine izin vermediği gibi, çoğu zaman kendileri de öpmekten çekinir. Çünkü öpücük hastalığı diye adlandırılan hastalık, bebeklerin tüm iç organlarını olumsuz olarak etkiler. Çeşitli virüslere bağlı olarak oluşan ve enfeksiyonel bir hastalık olarak nitelendirilen öpücük hastalığı, bebekler için hayati tehlike oluşturabilir. Tükürük yoluyla bulaşan bir hastalık olduğundan, adına da öpücük hastalığı denilen hastalığa yakalanan bebekler, yüksek ateşten deri döküntüsüne kadar birçok olumsuzlukla mücadele etmek zorunda kalıyor.

Toplum olarak, sevgimizi abartılı şekilde göstermeyi çok seviyoruz. Özellikle, bir bebek gördüğümüzde, direk yanağından öpme gibi bir gaflete düştüğümüz de doğrudur. Özellikle, akrabalar arasında bu sıkıntı oldukça yaygındır. Anne babalar her ne kadar isteksiz olsa da, çoğu zaman bebeğinin öpülmesini engelleyemiyor. Sonuçta da, yaşadığımız dönemde bebeklerin ve çocukların sağlığını tehdit eden öpücük hastalığı ortaya çıkıyor. Bebekleri ya da çocukları, bir sevgi gösterisi için öpücüklere boğmak, onların sağlığı açısından ölümcül bir hata olabilir. Anne babaların bu konuda daha duyarlı olması ve kesinlikle bebeğinin öpülmesine izin vermemesi gerekiyor.

Bebeklerde Öpücük Hastalığının Belirtileri

Boğaz ağrısı: Boğazlarda ağrı, yanma ya da şişme ve yutkunmada zorluk, öpücük hastalığının belirtileri olarak nitelendirilmektedir.

Göz sulanması ve ağrısı: Öpücük hastalığı, bebeklerin vücudunu tümüyle olumsuz etkilediğinden, bebeklerin gözünde ağrı ve sulanma oluşabilir.

Ateş: Bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan bebekleri ağır şekilde etkileyen öpücük hastalığı, yüksek ateş şeklinde de belirti gösterebilir.

Halsizlik: Enfeksiyonel bir hastalık olarak vücuda giren ve vücut direnci zaten düşük olan bebeklerin tümüyle güçsüz düşmesini sağlayan hastalık, uzun süreli halsizliğe neden olur.

İştahsızlık: Bebeklerde öpücük hastalığının en sık görülen belirtilerinden birisi de iştahsızlıktır. Buna bağlı olarak ani ve hızlı kilo kaybı da oluşmaktadır.

Lenf bezlerinde büyüme: Sanıldığı kadar basite olmayan, bebekler için bazı durumlarda hayati tehlike bile oluşturabilecek öpücük hastalığı, koltuk altı ve boyun bölgesindeki lenf bezlerinde şişlik oluşturabilir.

Ağız yarası: Her bebekte görülen bir belirti değildir ancak nadir de olsa bebeklerde öpücük hastalığının belirtileri arasında bulunmaktadır.

Kanlı idrar: Öpücük hastalığının nadir görülen belirtilerinden birisidir.

Kusma: Hastalığın ağır etkilediği durumlarda kusma da görülebilir.

Bebeklerde Öpücük Hastalığının Tedavisi

Bebeklerde öpücük hastalığının tedavisi uzun bir süreci kapsayabilir. Nadir de olsa kansızlık, kalp damarlarında iltihaplanma ve dalak büyümesi gibi daha tehlikeli durumlara sebep olabilen öpücük hastalığı için ayrıntılı bir muayene ve planlı bir tedavi süreci gerekmektedir Çoğu durumda, antibiyotik tedavisi de olumlu etki göstermemektedir.

Hastalığın şiddeti ve bebeği etkileme derecesine göre bir tedavi uygulanmaktadır. Ateş düşürücü, ağrı kesici ve iltihap giderici birtakım ilaçların yanında, hastanın uzunca bir süre yatak istirahati yapması da gerekiyor. Bu süreçte de, özellikle yabancı kişilerin bebeğe yaklaşması ve öpmesi kesinlikle hayati tehlike oluşturacak boyutta olduğundan izin verilmemelidir.