Bebek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bebek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde ve çocuklarda çoğu hastalık hafiftir ve kendiliğinden gider. Fakat eğer daha ciddi bir şeyden şüphelenirseniz, tıbbi yardım almalısınız. Çocuğunuzun acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu gösteren işaretler şunlardır:

1. Çocuğunuz nefes almakta zorlanıyor, çabuk soluyor, sığ nefes alıyor ya da homurdanıyorsa

2. 38°C’nin üzerinde bir sıcaklık (3 aylıktan küçük bir bebekte) varsa

3. Bastırdığınızda gitmeyen mor veya kırmızı döküntü varsa

4. Çocuğun alışılmadık uykulu veya bitkinse

5. Çocuğunuz birşeyler içmiyorsa, idrarını yapmıyorsa veya normal ıslak bezlerin yarısı kadar idrar yapıyorsa

6. Tekrarlanan kusması varsa

7. Sürekli ağlama varsa

Acil Müdahale Gerektiren Bebek Hastalıkları

Bebek Hastalıkları – Menenjit:
Menenjit, genellikle bir enfeksiyonun neden olduğu beyin ve omuriliği çevreleyen zarın iltihaplanmasıdır. Menenjit yaşamı tehdit edici olabilir. Semptomları baş ağrısı, boğaz ağrısı ve boyun tutması, kusma ve parlak ışığa bakamama. Kızarıklıkların bulunduğu bölgedeki cildinize dokunduğunuzda gitmeyen döküntüler de olabilir.

Bebek Hastalıkları Nöbet

Nöbet veya uyum beyindeki hızlı ve koordinasyonsuz elektriksel aktiviteden kaynaklanır. Kolların ve bacakların sertleşmesine, sarsılmasına ve bilinç kaybına neden olabilir. Çocuklar çok yüksek sıcaklıklarda nöbet geçirebilirler. Bu olay ateşli bir konvülsiyon olarak bilinir ve oldukça yaygındır. Çocuğunuzun ilk nöbeti ise, nöbet 2 dakikadan fazla sürüyorsa, nefes almakta zorluk çekiyorsa veya kendilerine zarar veriyorlarsa acil tıbbi yardım alın.

Bebek Hastalıkları İdrar yolu enfeksiyonu

Bilinen bebek hastalıklarından biri de idrar yolu enfeksiyonu mesane, üretra, üreter (idrar tüpleri) veya böbreklerin bir enfeksiyonudur. Semptomları, çocuğunuzda idrar yaparken ağrı veya yanma, sık idrara çıkma ihtiyacı, idrarda kan, ateş ve alt karın bölgesinde rahatsızlık hissi içerir. Tedavi edilmezse, bu bebek hastalığı böbrek enfeksiyonuna yol açabilir. Çocuğunuzda bu belirtiler varsa, idrarı pembe, kırmızı veya kahverengi ise veya yüksek, açıklanamayan ateşi varsa doktorunuza başvurun.

Bebek Hastalıkları Zatürre

Pnömoni, bir bakteri veya virüsün neden olduğu akciğerlerin enflamasyonu veya enfeksiyonudır. Semptomlar yüksek ateş, hızlı ve zor nefes alma, öksürük, kusma ve göğüste ağrıyı içerir. Zatürre, olan çocuklar için genellikle doktorunuza danışabilirsiniz, ancak çocuğunuz 1 yaşından küçükse, ciddi solunum problemleri varsa, ilaçlarını alamıyorsa veya susuz kalmışsa hastaneye gidin.

Bebek Hastalıkları Kan zehirlenmesi

Sepsis, aynı zamanda ‘septisemi’ veya ‘kan zehirlenmesi’ olarak da bilinir, bakterilerin neden olduğu ciddi bir kan enfeksiyonudur. Vücudun herhangi bir yerinde bir enfeksiyonu takip edebilir. Çocuğunuz benekli, mavimsi veya solgun görünüyorsa, çok uyuşuk ise, çok hızlı nefes alırken, baskı yaptığınızda ya da nöbet geçirdiğinde solmayan bir döküntü varsa, acil tıbbi yardım alın.

Bebek Hastalıkları Astım

Astım çocuklarda yaygın bir hastalıktır. Bu hastalık, hırıltıya, öksürüğe ve solunum problemlerine neden olur. Ancak çocuğunuzun şiddetli öksürmesi veya nefes darlığı varsa durum aciliyet taşır. Semptomları çok hızlı ilerleyebilir.

Bebek Hastalıkları – Anafilaksi

Anafilaksi, yaşamı tehdit eden ciddi bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi olan çocukların adrenalin enjeksiyonuna ihtiyacı vardır (EpiPen veya EpiPen Jr gibi). Çocuğunuzun nefes alıp verme veya yutma güçlüğü varsa bir ambulans çağırın. Dili ve boğazı şişebilir, konuşmakta zorluk çeker, bilinç kaybına uğrayabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.