Baş Dönmesi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Her insan hayatının bazı bölümlerinde baş dönmesi ile karşılaşır. Bu bazen kısa süreli olsa da bazı durumlarda kronikleşir. Baş dönmesihastalığı denilince akla gelen ilk şey ise vertigodur. Esasında baş dönmesinin birçok hastalık başlangıcında görüldüğü bilinse de, genel olarak vertigoyla eş değer tutulmaktadır.

Vertigo Nedir?

Etrafınızdaki her şey dönüyormuş gibi hissediyorsanız, vertigodan şüphelenebilirsiniz. Esasından hastalıktan çok bir sempton olan vertigo denge sıvısının olduğu kulakta oluşan sorun nedeniyle ortaya çıkar.

Dışarıdan gelen sesin beyne iletimi sırasında dış kulak toplayıcı rolü oynar. İç kulaktan kulak salyangozuna oradan da sesi titreşimlere dönüştüren vestibüler sinire iletilir. Bu süreç içinde iç kulata meydana gelen herhangi bir bozukluk ise vertigoya sebep olur.

Bu sempton,viral ya da bakterilerle oluşan iltihaplanmalar sonucunda ortaya çıkar ve çeşitli hastalıkların da göstergesidir.

İç kulak iltihaplanması: Akut ya da kronik olarak ortaya çıkabilir. Bu iltihaplar sıklıkla baş dönmesine neden olur. Tedavi edilmediğinde ise işitme kayıplarına kadar gidebilir.

Vestibülernörit (denge siniri iltihabı): Sesi titreşimlere çeviren sinirlerde meydana gelen iltihaplanmalar baş dönmesi nedenleri arasındadır. Mide bulantısı ve kusma ile birlikte yaşanıyorsa denge siniri iltihabından şüphelenebilirsiniz.

Gebeliğin ilk dönemlerinde, hormonal değişiklikler sonucu kan şekeri değişimi baş dönmesine sebep olabilir.

Baş Dönmesi Hastalığı Belirtileri

Baş dönmesinin anlık olmaktansa vertigo belirtileri arasında olup olmadığını çeşitli durumlardan anlamamız mümkündür. Vertigoyu ek başına bir hastalık olarak tanımlanmasındansa, aslında kim sağlık sorunları ile birlikte görülen semptomlar olarak düşünmek daha doğru olur. Aşağıda baş dönmesi hastalığı belirtileri arasında sayılabilecek bazı durumlar sayılmıştır.

Denge Kaybı

Kulak çınlaması

Mide bulantısı

İşitme Kaybı

Baş Dönmesi Hastalığı Tedavisi

Çevredeki her şeyin sürekli üzerine gelmesi ve dönmesi hissi, fiziksel ve psikolojik birçok sorunu da beraberinde getirir. Böyle durumlarda çeşitli egzersizler ve bitkisel çözümler ile kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Egzersizler, gözlerinizle belli bir süre bir noktaya odaklanabilmenizi hedeflemektedir.

Uzanarak gözlerinizi sağa sola hareket ettirmek, parmağınızı ileri geri getirerek onu takip etmek, başınızı ileri geri sağa ve sola çevirmek,

Gözleriniz açıkken ve kapalıyken oturup kalkmak, bir cismi atıp tutarken gözlerinizle takip etmek ,
sizi rahatlatabilecek bazı alıştırmalardandır.

Öte yandan,

Kulakta yaşadığınız problemler nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesi için karayılan otu demlemeniz etkili olacaktır.

Meniere hastalığının bir belirtisi olarak görülen baş dönmesinde ise çörek otu bal karışımı ya da zencefil, karanfil ve süt karışımı önerilmektedir.

Kan şekerinde düzensizlik nedeniyle meydana gelen baş dönmelerinde ise egünde iki kez elma sirkesi bal karışımı tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
Elbette yukarıda sayılanlar sizi rahatlatıcı etki yaratacaktır. Kalıcı olarak baş dönmesi hastalığı tedavisi için semptomun hangi hastalıktan kaynaklandığını bilmek gerekir. Bu ancak bir uzman doktorun koyabileceği bir tanıdır. Bu nedenle, en doğru tedavi yöntemi doktor kontrolünde yapılan uygulamalardır.