Bağkurlu Esnaf Başka Yerde Sigortalı Çalışabilir mi

Bilindiği üzere Bağkur, devlet kurumlarında veya özel sektörde çalışma imkanı olmayanların, kendi gelirinden sigorta primlerini yatırarak, belirli yaşa geldiğinde emekli maaşı almasını sağlayan güvence sistemidir. Kendi işyerinde kendi hesabına çalışan ve her ay sigorta primlerini ödeyen Bağkurlu esnaf, geçim sıkıntısı veya farklı bir sebebe bağlı olarak, başkasının işinde çalışmak isterse, sigortalı olarak çalışması mümkün müdür? sorusu, Bağkurluların sıkça sorduğu sorulardan birisidir.

Bağkurlu esnaf sigortalı olarak başka yerde çalışabilir mi?

Kendi işletmesi zarar etmeye başlayan veya kazancı geçimi için yeterli olmayan esnaf, bağkurunu dondurarak, başka yerde sigortalı olarak çalışabilmektedir. Ancak, 2011 yılında yapılan bir düzenlemeye göre, bağkurlu esnaf, işyerini kapatmadan, hem bağkur primlerini ödeyebilir hem de başka yerde sigortalı olarak çalışabilir. Bağkurlu kişinin, sigortalı olarak çalışırken, bağkur pirimlerini ödeyebilmesi için aranan tek koşul, sigortalı olarak çalışılan işyerinin başkasına ait olmasıdır.

Bağkurlu iken, başka birisinin iş yerinde sigortalı olarak çalışan kişinin düzenli olarak, hem bağkur primleri hem de SSK primleri ödenirse, ilerki dönemlerde alacağı emekli maaşı da ona göre yükselmektedir.

Bağkurlu iken, başka bir yerde sigortalı olarak çalışan kişi, eğer bağkurunu dondurmuşsa, SSK’lı işinden ayrılması halinde, işten çıkış tarihinden itibaren, istediği zaman SGK’ya dilekçe vererek, bağkur pirimlerini ödemeye başlayabilir.

Kendi iş yerinde çalışanların, emekli olduğunda maaş alabilmeleri için, uygulanan güvence sistemi Bağkurdur. Önceki dönemlerde, kendi iş yerinde çalışırken, herhangi bir sebepten dolayı başka bir işyerinde SSK’lı olarak çalışmak mümkün değildi. Ancak, 2011’yürürlüğe giren yasa ile, bağkurlu esnaf, işyerini kapatmadan veya bağkurunu dondurmadan, herhangi bir işyerinde sigortalı olarak çalışabilmektedir. Üstelik, aynı zamanda bağkur primlerini de ödeyebilmektedir. Eğer isterse, bağkurunu dondurarak yine başka bir işletmede SSK’lı olarak çalışabilmektedir. Sigortalı işinden ayrılıp, tekrar kendi işine dönmek istediğinde, yine bağkurunu aktifleştirerek, kaldığı yerden primlerini ödemeye devam edebilmektedir. Bu konuda çıkarılan yasa, tamamen esnafın yararına olmuştur. Bağkurlu esnaf başka bir yerde sigortalı olarak çalışabilmektedir. Hem bağkur hem de SSK pirimleri düzenli olarak yatırılan kişinin, emekli maaşı da haliyle yüksek olacaktır.

Esnafın mecburi sigortası olan Bağkurdan emekli olanların, emekli maaşının SSK’dan emekli olanların maaşına göre daha düşük olmasından dolayı, ilerleyen dönemde daha yüksek emekli maaşı almak isteyenler, başka yerde sigortalı olarak çalışmak istemektedir. Bunu mümkün kılan yeni yasaya göre, başka bir işletmede sigortalı olarak çalışan kişi, SSK şartlarına göre daha erken emekli olabileceği gibi, alacağı maaşta, yükselecektir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.