Bağırsak Solucanı Belirtileri ve Tedavisi

Canlılarda yaşamlarını sürdürebildikleri yere göre adlandırılan bağırsak solucanı, aynı zamanda tenya olarak adlandırılmaktadır. Bu kurtçuklar, parazitler olarak iyi pişmeyen ve çiğ kalan yiyeceklerden bulaşmaktadırlar. Bağırsak solucanı için belirtileri ve tedavisine yönelik en pratik bilgileri sizlere aktaracağız.

BAĞIRSAK SOLUCANI BELİRTİLERİ NELERDİR?
Her bireyde farklı belirtilerle ortaya çıkabilen bağırsak solucanı için genel olarak karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, kilo kaybı ve iştahsızlık gibi şikayetler görülmektedir. Bununla birlikte bağırsak iltihapları, baş dönmesi veya uyku problemleri de bağırsak solucanlarını işaret edebilmektedir.

Bağırsak solucanlarının diğer dokulara sıçraması ve burada ciddi hasarları bırakması da olası bir durumdur. Bunun belirtileri de ateşle birlikte sarılığın, iltihapların, körlüğün, sinir ataklarının ve kafa içinde basıncın görülmesiyle birlikte belli olacaktır.

Bu nedenle yukarıdaki durumlardan herhangi birisini yaşıyorsanız, acilen bir doktora veya hastaneye gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

BAĞIRSAK SOLUCANI NASIL OLUŞUR?
Bağırsak solucanlarının birkaç çeşit oluşma şekli bulunmaktadır.

Larvaların bulaşması

Genellikle sığır eti ve balıkların parazitlenmesi neticesinde bağırsak solucanları oluşmaktadır. Vücuda larvaların bulaşması neticesinde bu rahatsızlık meydana gelmektedir.
Bu hayvanların toprağa veya suya bırakacakları larvalar bir şekilde vücuda girdiğinde bağırsak solucanlarının da beraberinde gelmesi kaçınılmaz bir durum olacaktır.

Çünkü larvaları bağırsaklara kadar ilerledikten sonra burada kendilerine büyüyecek ve üreyecek ortamları bulacaklardır.

Larvaları Tüketmek
Yine aynı yollardan, bu kez yanlış bir yeme alışkanlığı neticesinde bağırsak solucanı oluşmasına neden olacak faktörler görülebilir. Bu kez tam olarak pişmeyen aynı besinlerden geçen larvaların, bağırsaklara tutunması ve dışkıyla atılmaması şeklinde bir oluşum söz konusu olacaktır.

İnsanlardan Bulaşması

Bağırsak solucanlarının farklı çeşitleri bulunmaktadır ve bu çeşitlere göre oluşumlarında da farklılıklar görülmektedir. Örneğin bazı bağırsak solucanı çeşitleri insandan insana bulaşmazken, cüce şerit tenyası ismi verilen bir türün insandan insana bulabileceği görülecektir.

Yukarıdakilerin dışında böceklerden, temizlik alışkanlığının olmamasından ve köpeklerden bulaşan bağırsak solucanları da bulunmaktadır.

BAĞIRSAK SOLUCANI TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Hayatınızı olumsuz etkileyecek olan bağırsak solucanlarının oluşumunun ardından tedavisi için bazı adımlar atılmaktadır. Bunlar arasında yaygın olarak uygulanan tedavilerin neler olduğuna değineceğiz.

Bağırsak solucanı vakalarında büyük bir başarı alınan tedavi yöntemlerinden birisi ilaçların kullanılmasıdır.
Bununla birlikte iltihapların önlenmesi için de yine çeşitli ilaçlar tercih edilebilir.

Bağırsak solucanlarının hayati organlara bulaşması neticesinde tedavi için cerrahi yöntemler tercih edilebilir.

Yaşam alanlarınız içerisinde ellerinizi sürekli yıkamaya alışırsanız, meyve ve sebzelerin temiz bir şekilde yıkarsanız, balık ve eti uygun derecelerde pişirirseniz gerekli tedbirleri almış olursunuz.

Ayrıca evde köpek beslenmesi halinde bağırsak solucanlarına karşı muayenesini yaptırmalı ve köpeğinizin besinleri arasında çiğ olarak et veya balık olmamasına özen göstermelisiniz.

Doğal yollardan bağırsak solucanlarından kurtulmak için zerdeçalı, karanfili, sarımsağı veya limon çekirdeklerini tüketmeyi de tedavi yöntemleri arasında tercih edebilirsiniz.