Bağırsak Kurdu Oluşumu ve Tedavi Yöntemleri

Bağırsak Kurdu Oluşumu ve Tedavi Yöntemleri

Genellikle ince ve kalın bağırsakta yer edinen, beyaz solucan görüntüsünde ki parazitlere bağırsak kurdu denir. Ülkemizde yaygın olanı ise kıl kurdudur. Kalın ve ince bağırsakta yumurtlayarak ürerler. Uzunlukları 30 cm ye kadar varabilir. Bağırsak kurdu hastalığı özellikle sıcak Akdeniz iklimi görülen bölgelerde, çocuklarda daha sık baş gösterir. Bağırsak kurdu insandan insana bulaşmaz. Ağız yolu ile bulaşan bu hastalık yediğimiz besinlerden veya kirli olan elimizi ağzımıza götürmemizden vücudumuza yerleşirler. Vücuda yerleşen bağırsak kurtları yediğimiz besinlere ortak olarak gelişimini devam ettirirler. Bağırsaklara yerleşen kurtlar burada bir ya da iki yıl yaşarlar.

Bulaşma Şekilleri
Bağırsak kurtları hijyen eksikliği olan ortamlarda çoğalır ve yayılırlar. Bu nedenle özellikle el temizliğimiz oldukça önemlidir. Yediğimiz sebze ve meyvelerin temiz suda yıkanması gerekir. Et ürünleri alırken kesim yapılan ortamın temiz olması çok önemlidir. Bağırsak kurtları hijyenik olmayan et ürünlerinde yumurtalarını bırakarak kolayca çoğalır. Besinler haricinde hayvanın dışkısından da bulaşabilir. Bu nedenle hayvancılıkla uğraşan insanların dikkatli olması gerekir. Gün içinde çocuklar ellerini her yere değer ve ağızlarına götürürler. Bu yüzden çocukların el temizliğine özellikle aileleri özen göstermelidir.

Başlıca Belirtileri
· Kişide sık aralıklarla kabızlık ve ishal görülmesi.

· Vücutta yorgunluk, halsizlik ve iştahsızlık baş göstermesi.

· Gece uyurken ağızdan yastığa salya akması ve istemsizce dişlerde gıcırdatma.

· Aniden baş gösteren karın ağrıları ve makatta kaşıntı olması.

· Mide bulantısı ve bunun sonucunda bazı kişilerde kusma olması.

· Fazla veya yeterli beslenmeye rağmen kilo alamama, vücutta ani kilo kayıpları.

· Vücuda alınan besinleri emen bağırsak kurtları çocuklarda büyümeyi yavaşlatır.

Tedavide Uygulanacak Yöntemler
Bağırsak kurtları küçük semptomlar halinde ise ve kişinin herhangi bir şikâyeti yoksa zamanla kendiliğinden iyileşebilir. Kişiye rahatsızlık verecek duruma geldiyse zaman geçmeden tedaviye başlanmalıdır.

İlaç Tedavisi
Tedavide bitkisel yöntemlerden ziyade ilaçlı tedavi daha çok tercih edilmekte ve daha iyi sonuçlar vermektedir. Bağırsak kurtlarını dökücü ilaçlar geliştirilmiştir. Bu ilaçlar şurup şeklinde olup doktor tarafından belirtilen dozda alınması uygundur. Hastalık toplu yaşanılan bir ortamda oluşmuşsa, ilaç tedavisi ortamda ki bütün bireylere uygulanmalıdır. Bir süre sonra uygulanan ilaç tedavisi hastaya iyi sonuçlar verecektir. İlaçlar hastada hafif karın ağrıları ve mide bulantısı gibi yan etkiler gösterebilir. Nadiren de olsa bağırsak kurtları bağırsaklara aşırı derecede zarar verdiyse cerrahi müdahale gerekli görülebilir. Tedaviden sonra hastalığın tekrarlamaması için bir takım önlemler alınmalıdır.

Alınacak Önlemler
Bağırsak kurtları toplu yaşanan ortamda kolayca yayılırlar. Ailede bir kişide bu hastalık baş gösterdi ise alınacak tedbirler bütün aileyi kapsamalıdır. Yoksa hastalık kendini yeniden tekrarlar ve diğer aile fertlerinde de görülür. Bağırsak kurdu hastalarında alınacak başlıca önlemleri sıralayacak olursak;

· Bağırsak kurdu bulaşan hastalar bol miktarda su içmelidir. Bu sayede besinlerin sindirimi kolaylaşacak ve bağırsaklar daha rahat çalışacaktır.

· Hastalar bağırsakların temizlenmesi ve vücuttan zararlı toksinlerin atımının daha hızlı olması için yeşil çay türü bitki çaylarını tüketmelidir.

· Sebze ve meyveler güzelce yıkanarak tüketilmeli, besinlerin temizliğinden daha emin olmak adına sirkeli suda bekletip yıkadıktan sonra tüketmek tercih edilmelidir.

· Hastanın bulunduğu ortamda ki bütün kıyafetler, özellikle çarşaf, yorgan ve iç çamaşırları kaynar suda deterjan ile yıkanarak dezenfekte edilmelidir.