Bağırsak Kurdu Belirtileri Nelerdir

Bağırsak Kurdu Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak kurtları, bir tür parazit özelliği gösteren zararlı kurt türlerinden birisidir. Bağırsak kurtlarının vücuttaki yaşama bölgeleri ince ve kalın bağırsaklar olarak bilinir. Fakat bağırsak kurtlarının artması ile birlikte kalın bağırsaktan anüs bölgesine geçtiği durumlar da meydana gelebilir. Bağırsak kurtları yumurta ile çoğalma gösterir. Bulaşma da genellikle yumurtalar aracılığı ile meydana gelmektedir. Türkiye’de de çok sık görülen bir parazittir.

Bağırsak kurtlarının tıp dünyasında birçok türü bulunmaktadır. Bağırsak kurtlarının belirtileri de parazitin türüne ve miktarına göre değişiklik gösterir. Bazı bağırsak kurtlarında ise hiçbir belirti meydana gelmeyebilir.

– Sürekli devam eden şiddetli karın ağrıları
– Çok sık ishal ya da kabız olma
– Mide bulantısı ve kusma
– Anüs bölgesinde kaşıntı
– İştahsızlık hissi
– Halsizlik hissi
– Kilo kaybı
– Kansızlık
– Gece salya akması

Bu belirtilerin şiddeti ne olursa olsun görüldüğü zaman mutlaka doktor kontrolü sağlanmalıdır. Sadece bir kez test uygulanması ile kesin olarak tanı koyulamayabilir. Mutlaka aynı testlerin tekrarlanması gerekmektedir. Bazı testlerde görülmeyen bağırsak kurdu yumurtaları, diğer testlerde görülebilir. Doktor iznine göre ilaçlar kullanılmalı ve bunun dışında hiçbir ürün kullanılmamalıdır. Ayrıca kişisel temizliğe ve hijyen kurallarına da bu dönemde daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Bağırsak kurtları vücuda yerleştikten sonra, insan bedenine giren besinlerle beslenir ve özellikle vitaminlerle mineralleri emerler. Bu nedenle de bireylerde aniden kansızlık ve vitamin eksikliği başlangıcı da görülebilir.

Bağırsak Kurtları Nasıl Bulaşır?

İşlenmiş olan et ürünlerinin sağlıksız koşullarda hazırlanması durumu, bağırsak kurtlarının bulaşmasına en çok etki eden durumlardan birisidir. Bununla birlikte kirli sular ve kirli sulara değmiş olan meyve ve sebzeler de insan vücuduna birçok bağırsak kurdu yumurtalarının taşınmasına neden olur. Bu nedenle temiz ellerle meyve ve sebzeleri de temiz sularda yıkamak çok önemlidir. Güvenilen yerlerden et alımı yapmak ve hijyen kurallarına uymak da bağırsak kurtlarından korunmak için zorunludur. Toprak ve hayvan dışkılarından da bağırsak kurdu bulaşabilir. Aynı parazitli havayı soluma, bu hastalığı geçiren kişilerin kişisel eşyalarını kullanma da bağırsak kurtlarının bulaşması için yetebilir.