Bağırsak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Vücudumuzun alt sindirim sistemleri arasında yer alan bağırsaklar aynı zamanda kolon olarak adlandırılmaktadır. Bu organımız ince bağırsaktan başlayarak anüse kadar uzanmaktadır ve 2 metreye yakın uzunluğa sahiptir.
Sindirim sistemi organı olarak bilinen bağırsakların, vücuda giren yiyecekleri enerjiye çeviren sistemleri bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da birçok katmandan oluştuğu söylenebilmektedir. İşte bu iç katmanlardan itibaren başlayarak büyüyen kanserli hücrelerin bir araya gelerek yığılması da bağırsak kanseri adı verilen rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

BAĞIRSAK KANSERİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Günümüzde bağırsak kanseri en çok görülen kanser çeşitleri arasında yer almaktadır. Ailede geçmişten itibaren bu sorunu yaşayan kişilerin olması genetik faktörünü bağırsak kanseri nedenleri arasında ön plana çıkarmaktadır. Bunun yanında yaş faktörünün de neden olduğu bağırsak kanseri türleri bulunmaktadır. Çünkü genellikle 60 yaşının üzerindeki kişilerde bu kanser türüne rastlanmaktadır.

Beslenme faktörünü inceleyecek olursak, bağırsak kanserine neden olan kırmızı etin tüketiminin azaltılmasına dikkat çekebiliriz. Bunun yanında lifli gıdalar ile beslenecek olan kişilerin bu riski daha da azaltmakta oldukları görülecektir. Bu da bize bağırsak kanseri nedenleri arasında yer alan düzensiz beslenmenin etkisini açık bir şekilde gösterecektir.

Gün içerisinde zararlı alışkanlıklardan sigara veya alkolü sık sık tüketmekte olan kişilerin bağırsaklarında problemler yaşanabilir. Pek çok hastalığa neden olan bu zararlı alışkanlıkların bağırsaklarda da etkisinin olduğunu bilmek gerekmektedir.

Son olarak bağırsak kanserine neden olan faktörlere aşırı kilo almayı veya hiç hareket etmemeyi de ekleyebiliriz. Bu nedenle kilo vermeyi kontrollü bir şekilde gerçekleştirirseniz ve oturduğunuz yerden dahi hareket etmeye başlarsanız, bağırsaklarınızı daha sağlıklı bir hale getirebileceğinizi göreceksiniz.

BAĞIRSAK KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Her hastalığın belirtisi olduğu gibi, bağırsak kanserinde de erken teşhis açısından önemli olan bazı faktörler vardır. Bunları sıralamak gerekirse ilk aşamada dışkının kanlı ve ishal şeklinde olmasını söyleyebiliriz. Düzensiz dışkı, düzensiz bağırsak hareketleri ve ağrıları şeklinde bu belirtileri devam ettirmemiz mümkün olacaktır. Bunun yanında mideye baskı yapması, midenin ağrıması veya şişkinlik oluşması da yine bağırsak kanserini işaret edebilecek durumlar arasında yer alacaktır.

Sizler de yukarıdaki şikayetlerden herhangi birisini yaşamanız halinde hiç vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünebilir ve bağırsak şikayetlerinizi belirterek, gerekli tanıların konmasını sağlayabilirsiniz.

BAĞIRSAK KANSERİ İÇİN TANI NASIL KONUR?

Muayene aşamasını geçtikten sonra hastalar üzerinde birtakım görüntüleme yöntemleri sayesinde bağırsaklara ulaşılarak parça alımı gerçekleşir. Bu yöntemler kolonoskopi ve sigmiodoskopi olarak adlandırılır ve testin sonuçlarına göre hareket edilir.

Doktorunuzun sizi bu aşamaya hazırlamak için uyguladığı birtakım ön hazırlıklar olabilir. Bunlar arasında belirli bir saatten sonra yeme ve içmeyi kesmek veya bazı ilaçlarla ağrısız bir şekilde bu aşamaları tamamlamanızı sağlamak olabilir. İşte bu yöntemlerin kullanılmasıyla birlikte bağırsaklar için gerekli kanser tedavisine de hızla başlanacaktır.

BAĞIRSAK KANSERİ TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

Öncelikle kanserli hücrelerin boyutları ve yayıldığı alanlar tespit edildikten sonra kanserli hücrelerin ameliyat ile alınması sağlanmaktadır. Bu bağırsak kanserinin tedavisi için ilk aşama olarak görülebilmektedir. Bu hastalığın tekrar etmemesi, erken teşhise bağlı olarak değişen bir durumdur. Bu nedenle şikayetleri yaşamaya başladığınız andan itibaren hemen doktorunuza başvuru yaparak bağırsak kanseri için gerekli taramalara katılmanız da gerekecektir.

Hastalığın durumu göz onunda bulundurularak ve yayılma riskine bakılarak, tedavi yöntemleri arasında kemoterapi, radyoterapi veya biyolojik farklı tedavi seçenekler de değerlendirilecektir.

BAĞIRSAK KANSERİNDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?

Beslenme düzeninizi sağlıklı ve kontrollü bir şekilde sürdürmeniz halinde bağırsak kanserine yakalanmaktan kurtulabilirsiniz. Beyaz etin az tüketilmesi, zararlı içeceklerden uzak durulması, bol egzersiz yapılması ve lifli gıdalara ağırlık verilmesi, bu alışkanlıklar arasında yer almaktadır.