Bağırsak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak

Sindirim, insan vücudunda ağız, gırtlak, yutak, mide, ince bağırsak ve kalın bağırsak sıralamasında başlayarak anüste son bulmaktadır. Tüm organlar gibi bağırsakta sindirim sistemi için çok önem arz etmesinden dolayı, bugün size bağırsak hakkında bilmeniz gerekenleri aktarmaya çalışacağız.

Bagırsak, midemizden başlayarak anüse kadar uzanan sindirim kanalıdır. İnsan vücudunda kalın ve ince olmak üzere iki bağırsak bulunmaktadır. İnce bağırsağın kıvrımlı ve dar bir yapısı bulunurken, kalın bağırsaklar daha geniş ve yassı bir yapıya sahiptir.

İnce bağırsak, yakalşık olarak 7 santimetre uzunluğunda ve üç bölümden oluşur. Bu bölümlerin ilki, onikiparmak bağırsağıdır ve mideden başlayarak 30 metre uzunluğundadır. İnce bağırsağın ikinci bölümü 2.7 metre, üçüncü bölümü ise 4 metreden daha fazla uzunluğa sahiptir.

Kalın bağırsağın ise, geniş ve kase görünümünü andıran ilk bölümü olan “çekum” 1.5 metre uzunluğunda ve solucana benzeyen apandisti oluşturur. İkinci bölümü de rektuma kadar uzanan “colon” dur ve dört parçadan oluşur. Bunlar; sigmoid kolon, transvers kolon, inen ve çıkan kolondur. Üçüncü bölüm de 13 santimetre uzunluğunda ve anüs kanalına kadar uzanan bir borudur.

Kalın bağırsağın dördüncü ve son bölümü olan anüs kanalı ise, 2.5 santimetre uzunluğunda ve bağırsağın en kısa bölümünü oluşturmaktadır. Kalın bağırsağın dış açıklığı olan bölüme ise anüs deliği denilmektedir.

Sindirim için çok önemli olan ince ve kalın bağırsakların düzgün çalışmaması beraberinde birçok hastalığı getirmektedir.Peki, vücudumuzda önemli bir yer teşkil eden bu organların görevleri nelerdir? Şimdi bunlara bir gözatalım:

İnce bağırsak, tükettiğimi, yiyeceklerin emilimini yaparak kana karışmasını sağlamaktadır. Besinlerin sindirilmesi, kimyasal ayrışma ve emiliminin yapılması ilk önce ince bağırsaklarda yapılmaktadır.

İnce bağırsağa ulaşan tüm besinler, kimyasal, fiziksel ve en küçük moleküllere kadar ayrıştırıldığı için, vücudumuz için en önemli organlardan biridir.

Kalın bağırsak ise, ince bağırsaklarda emilen ve tüm yararlı maddeleri alınan besin posalarının suyunu ve inorganik tuzlarının emilimini yaparak işe yaramayan yiyecek posalarının anüsten dışarı atılmasını sağlar.

Sindirim sistemimizin önemli bir parçası olan bağırsak, çeşitli etkenlerden dolayı görevlerini yerine getiredikleri zaman farklı sağlık sorunları yaşanabilmektedir.

Bağırsak hastalıkları oluşum süresine ve etkilediği organa göre değişiklik gösterir. En sık görülen bağırsak hastalıklarını şimdi bir gözatalım:

-Bağırsak Apsesi: Bağırsakta görülen apse, tüberküloz entamoeba enfeksiyonuna bağlı olarak gelişebildiği gibi zaman zaman kolitlerde de meydana gelebilmektedir. Bağırsak apsesi en acil müdehale edilmesi gereken hastalık türüdür.

-Bağırsak Fistüsü: Bagırsaklarda meydana gelmiş olan apseler, iltihaplar ve tümörlerden oluşan tünel biçimindeki enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlara cerrahi müdahale veya ilaçla tedavi uygulanmaktadır.

-Kolitler: Ülserden kaynaklı olarak gelişen kolitler, genellikle 13-30 yaş aralığında görülmektedir. Erkek ve kadınlarda aynı oranda görülen hastalık genetik yapıya bağlı olarakta gelişebilmektedir.

Belirttiğimiz bu hastalıkların yanında ishal, kabızlık ve apandisitte birer bağırsak hastalığıdır ve bağırsakalarda yaşayacağımız tüm sorunları uzman hekimlere başvurarak tedavi etmemiz gerekmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.