Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir

Her insanın konuşma esnasında veya yemek yerken vücuduna aldığı bir miktar hava vardır. Bu havanın vücutta sıkışması ile birlikte oluşan bağırsak gazı nasıl giderilir? Sorusunun yanıtını şimdi sizlerle paylaşacağız.

Ağızdan geğirme ile ya da alttan bu gazları atamazsanız, midede ve özellikle bağırsaklarda dolaşacaktır. Bu durumda ani kramplar ve ağrılarla birlikte göğüs sıkışması ya da kalp krizi riskleri artmaktadır. Bu nedenle bağırsak gazı giderici yöntemleri denemeniz gerekecektir.

Ancak öncesinde bağırsak gazı neden oluşur, belirtileri nelerdir, nasıl giderilir ve ne zaman doktora gidilmelidir gibi soruların yanıtlarını alacağınız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bağırsak Gazı Neden Olur?

Bağırsaklarda gaz birikmesine neden olan bazı faktörler bulunmaktadır. Bunları gruplara ayırarak incelediğimiz de sizler de hatalı davranışlarınızın farkına varabileceksiniz.

Sindirim Sorunları

Bunlar arasında en sık görülenleri sindirim güçlüğüne neden olan yiyecekleri tüketmektir. Bu yiyecekler arasında yapay tatlandırıcılar, kızartmalar ve yağlı yiyecekler, baharatlar, kafein içerikli yiyecek ve içecekler bulunmaktadır. Ayrıca aşırı tuz ve alkol tüketen kişilerde de sindirim sorunlarından dolayı bağırsak gazları oluşabilir.

Yemek Alışkanlığı

Sindirim dışında yemek yerken çok hızlı davrananların ve az çiğneyenlerin de bağırsak gazı sorununu yaşadığını söyleyebiliriz.

Çeşitli Hastalıklar
Bağırsak hastalıkları arasında yer alan Crohn, kolon hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları, mide ve yumurtalıklardan kaynaklı çeşitli hastalıklarda bağırsak gazı ile ilgili sorunlar yaşanabilir.

Bağırsak Gazı Belirtileri Nelerdir?

Yukarıdaki nedenlerden kaynaklı olarak vücudumuzun bağırsak gazları karşısında verdiği birtakım belirtiler vardır. Bunlar arasında en sık görülenleri:

l Karın bölgesinin şişmesi
l Karında şişkinlik hissi
l Karın çevresinde şiddetli ağrı olarak belirtilebilir.
l Yellenmenin sıklaşması
Ne zaman Doktora Gidilmelidir?

Yukarıdaki belirtilerle birlikte kilo kaybı, mide asidi, yüksek ateş ve dışkıda kan görülmesi şikayetlerini yaşadığınız da hiç beklemeden doktora görünmeniz gerekmektedir.

Ancak bu durumların yaşanmaması halinde davranışlarınızda yapacağınız birtakım değişiklikler sayesinde bağırsak gazı nasıl giderilir sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir?
Bağırsak problemleri genellikle sürekli oturan ve hareketsiz kalan kişilerde görülmektedir. Bu nedenle bağırsak gazını gidermek için en önemli husus egzersiz yapmak ve sürekli hareket etmektir.

l Dans etmek, yüzmek, yürüyüş yapmak ve burundan nefes almak bu çözümler arasında bulunmaktadır.
l Mide ve karın bölgesine dairesel hareketlerle yapılacak masajların da hareketlilik açısından olumlu etkisini görebilirsiniz.
l Sürekli aynı pozisyonda oturmak yerine fırsat buldukça bacaklarınızı hareket ettirmeye çalışın.
l Karın bölgesinin üzerine koyulacak olan sıcak su torbasının da bu çözümlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz.
Bağırsak Gazı için Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Her evde bulunabilecek olan doğal bitkiler sayesinde bağırsak gazı şikayetlerinizi hafifletebilirsiniz. Bunlar arasında pratik olarak hazırlayabileceğiniz örnekleri paylaşacağız.

Nane ve Papatya Çayı
Sindirimi rahatlatıcı özelliği bulunan ve gazları atmaya yarayan bu çayları demleyerek tüketebilirsiniz.

Rezene ve Bal

Sıcak su içerisine önce balı, sonra bir miktar rezeneyi atarak karıştırmalı ve bağırsak gazlarına iyi gelecek olan bu karışımı tüketmelisiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.