BAĞIRSAK GAZI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Bağırsak gazı herhangi yollar ile ağızımızdan giren havadan kaynaklı olarak oluşur. Yemek yerken, konuşurken, su içereken vücudumuzda hava birikebilir. Normal şartlarda bu biriken hava bağırsaklarda ucucu gazı oluşturur ve doğal yollar ile dışarıya çıkar.
Bu gaz bazen bağırsaklarda birikir ve dışarya atılamaz. Gazın içeride birikimi ağrı ve kramplara yol açabilir. Bağırsak gazının birikmesi, yiyeceklerin olması gerektiği gibi sindirilememesi sonucu oluşur. Yağlı gıdaların tüketimi, kafein içeren içecekler, aspartam gibi katkı maddeleri sindirim güçlüğüne yol açıp, bağırsak gazına neden olur. Bunların dışında bağırsak gazına sebep olan basit etkenler vardır. Hızlı yemek yemenin vücuda daha fazla hava toplaması, sütün içerisindeki proteinlerin emiliminin güç olması, alkol ve tuzun aşırı tüketilmesi, meyve suları içerisinde bulunan fruktozun mide de sindirilmesinin güçleşmesi gibi sebepler bağırsakta gaz biriktirir.
Tehlikeli hastalıklar da bağırsak gazına neden olur. Örneğin; kadınlarda pelvis bölgesi denen bölgede oluşabilecek kanser türleri ( pelvis bölgesi: karın altı, yumurtalık ve rahimin bulunduğu bölge.), kolon kanseri de bağırsak gazını meydana getirir.
Bağırsak gazı belirtileri nelerdir?
Mide de yada bağırsaklarda kramp ile birlikte gelen ağrı
Mide de şişkinlik ve sertlik hissi
Yellenmek, fakat bağırsaktaki birikmiş gaz hissinin geçmemesi
Bağırsak Gazı Tedavi Yöntemleri
Bağırsaklar sindirim sisteminin son halkasını oluşturur. Sindirimi ve emilimi zor olan besinler bağırsakta ağrı ve birikmiş gaza neden olur. Sindirimin kolay olabilmesi ve kabızlığında önüne geçilebilmesi için spor yapılmalıdır. Hareket eden bağırsaklar bu şekilde rahatlatılabilir. Yemeklerden sonra biraz yürüyüş yapılmalı, gerekir ise dans edilmelidir. Diyaframdan nefes almak spor esnasında en sağlıklı nefes alma yöntemidir. Ayrıca karın ve bağırsak bölgesine uygulanacak olan masaj yine bağırsakları harekete geçireceğinden, gazın dışarıya çıkmasına yardımcı olacaktır. Masaj, sıcak su torbası ile de yapılabilir. Böylelik ile bağırsaklar yumuşayacaktır. Sertlik hissi kaybolup ağrılar da dinecektir. Bağırsakları rahatlatacak besinler tüketilmelidir. Balık, yoğurt, tam tahıllı besin maddeleri sağlık ve sindirim açısından önemlidir.
Bağırsak Gazı Tedavisinde Bitkisel Yöntemler
Limon: içeriğindeki asit ve vitaminler sayesinde bağırsaklarda çözülmeye sebep olur. Sindirimi kolaylaştırır.
Rezene çayı: kaynayan suya rezeneleri atıp, birkaç dakika demlenmesini bekledikten sonra bal katılarak tüketilmelidir.
Anason: yemekelerden sonra 1 tatlı kaşığı anason tohumunu çiğnemek mideyi rahatlatacaktır.

Bağırsak Gazı Tedavisinde Yapılması Gerekenler

l Yemeklerden sonra düzenli yürüyüş ( böylelik ile sindirim kolaylaşır)
l Düzenli spor
l Dengeli ve sağlıklı beslenme
l Yağlı gıdalardan uzak durmak
l Alkol tüketememek
l Sindirimi zor olan besin maddelerini tüketmemek
l Hızlı yemek yememek
l Asitli içeceklerden uzak durmak
Tüm bunlar düzenli bir şekilde uygulandığında bağırsak gazının önüne geçilebilir. Dikkate alınmayan uyarılar daha tehlikeli hastalıklara sebep olur. Özelik ile yaşlılarda bağırsak gazı daha yoğun görülür. Bunun sebebi hareketsiz yaşam ve spor yapılmamasıdır. Spor, şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa şifadır.