Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak Düğümlenmesi

Bağırsak düğümlenmesi temelde bağırsakların birbirinin içine girmesi durumudur. İnvajinasyon olarak adlandırılan bu durum sonucunda bağırsakta bulunanlar bağırsağın içinde ilerleyemez duruma gelirler ve bağırsak tıkanıklığı ortaya çıkar. Bağırsağın içeriye çekilen kısmında kan akışı bozulur ve kan akışı bozulan bölgenin canlılığı kaybolur. Düğümlenen bağırsağın çeperinde bulunan dokularda şişlikler ve kan dolaşımında bozukluklar meydana gelebilir. Eğer bağırsak dokusunda kanama oluşursa, bu bölgede delinme veya enfeksiyon kapma riski artmaktadır. Tüm bunların etkisi ile kişide sıvı kaybı ve zaman zaman şoklar oluşabilir. Bu durumda hastaya acilen müdahale edilmelidir. Özellikle çocuklarda ve 6-9 ay arası bebeklerde bu duruma sık sık rastlanılabilir. Erkek çocuklarda görülme oranı kız çocuklardan fazladır.

Bağırsak düğümlenmesinin neden ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak genelde viral enfeksiyonlar bağırsak düğümlenmesine sebep olabilmektedir. Polipler, lenf düğümleri ya da kitleler de bağırsakların içine girerek inavjinasyona sebebiyet verebilirler. Bağırsak düğümlenmesinden önce üst solunum yolu enfeksiyonu geçirilmiş olabilir. Bunun sebebi lenf bezlerinde oluşan şişkinliklerdir. Kan dolaşımı, bağırsakların içe içe girmesi ise bozulur ve dayanılmaz şiddette ağrılara sebep olabilir. Hatta zaman zaman bu ağrılar sonrası kramplar da meydana gelebilir.

Bağırsak düğümlenmesinin ilk belirtileri karın bölgesinde aniden şiddetli ağrıların başlamasıdır. Bu ağrılara zamanla huzursuzluklar, kanlı ishal ve kusma da eşlik edebilir. Ağrıların sıklığı giderek artar. Dışkılamada incelme oluşur ve ağrıların şiddeti ile süresi de artmaya başlar. Bebeklerde bağırsak düğümlenmesi meydana geldiğinde, karın ağrılarından dolayı bebeğin ayaklarını ısrarla karnına doğru çektiği gözlemlenir. Bebekte halsizlik oluşur ve karın ve çevresinde kitleye rastlanılabilir.

Bağırsak düğümlenmesinin dışarıdan teşhisini yapmak mümkün değildir. Bu belirtiler oluştuğunda hemen bir uzman hekime başvurmalısınız. Hastanın önce karın grafisi çekilir ve bağırsaklardaki tıkanıklıklar ya da delinme tespit edilir. İç içe geçmiş olan bağırsakların durumu ultrasonografi çekimi ile tespit edilebilir. Bu süreçte bir diğer yöntem baryumlu kolon grafisidir. Bu yöntemde baryumun kullanılması ile birlikte bağırsaklardaki iç içe geçmiş kısımların bir miktarı düzeltilebilir.

Bağırsak tedavisinin başında hastanın genel durumu gözlemlenir. Eğer hastada kusma varsa, burun deliğinden mideye uzatılan bir sonda ile bağırsak ile mide içinde bulunanlar temizlenir. Damar yolu açılır ve hastaya sıvı takviyesi ile antibiyotik ilaç verilir.

Baryumlu kolon grafisi ise hem teşhis aşamasında hem de tedavi için kullanılabilir. Daha teşhis sırasında, baryumun ağırlığı ile birlikte iç içe geçmiş bağırsaklarda düzelmeler meydana gelebilir. Bazen baryum yerine hava verildiği de olmaktadır. Ancak bu uygulamalar sadece bağırsakta delinme olmadığı durumlarda yapılabilir.

Diğer tedavi yöntemi ise cerrahi müdahaledir. Bağırsaklardaki dokulardan canlılığını yitirmiş olanlar çıkartılır ve bağırsaklar normal bir şekilde çalışmaya başlayana kadar hastaya sıvı olarak besin verilir. Bağırsak düğümlenmesinde tedaviye erken başlamak önemlidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.