Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsaklar hepimizin bildiği üzere sindirim sisteminin en önemli organlarından biridir. İnce ve kalın bağırsağın bu sistem içinde kendilerine göre önemli rolleri bulunmakla birlikte, vücuttaki yakınlıkları ve işlevsellikleri de birbirine benzediğinden bu iki organ genelde birlikte çalışmaktadır. Fakat zaman içinde bu organlarda da çeşitli problemler meydana gelebilir. Bu problemlerden en bilindiği ve en yaygını ise hiç kuşkusuz ki bağırsak düğümlenmeleri. Dilerseniz bağırsak düğümlenmesinin ne olduğunu, bu hastalıkla karşılaşıldığında hastalığın nasıl teşhis edildiğini ve hastalığın tedavi yöntemlerini hep birlikte inceleyelim.

Bağırsak düğümlenmesinin sebepleri

Bağırsak düğümlenmesinin belirli sebepleri var. Bu sebeplerden en sık rastlananı ise hastanın daha önceden geçirdiği ameliyatlarda bu bölgeye yapılan müdahaleler sonucunda bağırsakların birbirine dolaşması. Bununla birlikte çok sık rastlanmasa da bağırsakların kendi görevlerini yaptıkları sırada işlevsel birtakım bozukluklarla karşılaşarak birbirine dolanması da bağırsak düğümlenmesinin bir başka sebebi. Aynı zamanda fıtık ve yanlış ilaç kullanımı da zaman içinde bağırsak düğümlenmelerine sebep olabilen diğer sebepler arasında yer almakta. Bağırsaklarda meydana gelen tümör veya bağırsakları tıkayan herhangi bir besin / nesne de bu organlarda düğümlenmeye sebep olabilir. Ancak uzmanlar, bağırsak düğümlenmesiyle karşılaşan hastalar incelendiğinde bu iki ihtimalin genelde düşük oranlarda kaldığını belirtmektedir.

Bağırsak düğümlenmesi belirtileri

Daha önce de belirttiğimiz gibi ince ve kalın bağırsaklar, sindirim sisteminin en önemli organları arasında yer alıyor. Her iki bağırsak da besinlerin birbirlerinden ayrılmalarını sağlarken, bağırsak düğümlenmesi sonucu işlevini kaybedip görevini yapamayan bu iki organ da bağırsak düğümlenmesinin belirtilerini boşaltım yoluyla göstermekte. Zor dışkılama, boşaltım sırasında anüste ağrı, zorlanma ve kanama, karın ağrıları, spazmlar ve kusma; bağırsak düğümlenmelerinde en sık görülen belirtiler olarak dikkat çekme. Bu etkilerin yanı sıra örneğin kusma sırasında vücut aşırı yorulup su kaybettiğinden, sürekli yorgunluk ve uyku haliyle çok daha sık susama da bağırsak düğümlenmesinin sebep olduğu belirtiler arasında yer almakta. Bağırsak düğümlenmesi geçiren hastalarda bu düğümlenme durumu, doktora gidildiğinde yapılacak fiziki temas sonucu kitle olarak da kendini belli etmektedir.

Bağırsak düğümlenmesi tedavi yöntemleri

Bağırsak düğümlenmesi hastalığıyla karşılaşıldığında tercih edilebilecek pek çok tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemlerinden hangisi veya hangilerinin uygulanacağı ise daha çok hastalığın sebebine göre belirlenir. Yukarıda saydığımız sebepler arasında eğer düğümlenme, bağırsakların işlevlerini yerine getirirken birbirlerine dolanmaları şeklinde meydana gelmiş durumdaysa bu durumda küçük bir cerrahi tedavi ile düğümlü alan kesilerek uçlar birbiriyle birleştirilir ve sorun çözülmüş olur. Eğer yanlış ilaç kullanımı veya bir başka sebepten ötürü bağırsaklarda işlev bozukluğu meydan geldiyse, bu durumda çeşitli ilaç tedavileri tercih edilir. Eğer bağırsaklarda herhangi bir besin veya nesne bu düğümlenmeye sebep oluyorsa, bu durumda bu besin veya nesnenin özelliklerine göre tıkadıkları bölgeden çıkarmaları işlemi uygulanmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.