Bağırsak Çalıştıran Yiyecekler

Sürekli hareketsizlikten ve oturmaktan kaynaklı olarak bağırsaklarda bazı problemler yaşanmaktadır. Ayrıca bağırsak hastalıkları ve düzensiz beslenme nedeniyle de yaşanan rahatsızlıklar karşısında neler yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bu durumda doğal yollardan bağırsakları çalıştıran yiyecekler tüketmenizin faydalarına göz atabilirsiniz. Ancak öncelikle bunun vücudunuza neler kazandıracağını incelemelisiniz.

Bağırsakları Neden Çalıştırmalıyız?

Bağırsakların çalıştırılmaması neticesinde gaz problemi, kabızlık veya şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Bunun dışında kronik bağırsak hastalıkları, kolon kanseri veya Crohn hastalığı da yine bağırsakların düzenli olarak çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle fırsat buldukça hareket etmeli ve besinlerde ağırlıklı olarak neleri tüketmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bağırsakları Çalıştıran Yiyecekler Nelerdir?

Bağırsak hareketlerini düzenleyen, daha hızlı çalışmasına neden olan ve çalışma bozukluklarını normale döndüren yiyecekleri gruplara ayırmak mümkündür.

l Lifli Meyveler
Mevsiminde taze bir şekilde tüketeceğiniz ve hem lif ihtiyacınızı karşılayacak olan, hem de vitamin bakımından zengin içerikleri bulunan ürünleri seçebilirsiniz. Bunlardan başlıcaları elma, armut, kivi, çilek ve muz olacaktır. Bu meyveler aynı zamanda bağırsaklarınızı temizleyecek ve kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklardan koruyacaktır.

l Lifli Sebzeler
Bağırsakların çalışmasını düzenleyen içeriklere sahip lifli sebzeler sayesinde pek çok şikayetten kurtulabilirsiniz. Bağırsakları çalıştıran yiyecekler arasında patates, enginar, brokoli ve şalgam listenin en başında gelecek olan ürünlerdir.

l Kurutulmuş Meyveler
Kilo problemi olanlarda ve bağırsakları düzensiz çalışan kişilerde kurutulmuş meyvelerin etkisi muhteşem bir biçimde görülecektir. Kurutulmuş kayısı, eriği ve eriği bir miktar sıcak suda posa haline getirebilirsiniz. Böylelikle hem meyvesini, hem de suyunu içerek bağırsaklarınıza faydalı olacağını görebilirsiniz. Aynı zamanda bu yiyecekler içeriğinde bol miktarda potasyum barındırmaktadır.

l Kepekli Tahıllar
Gün içerisinde açlık hissettiğiniz de süt ile karıştırarak tüketeceğiniz kepekli tahılların hem kilo probleminize, hem de bağırsak problemlerinize oldukça iyi geleceğini görebilirsiniz.

l Lifli Bakliyatlar
Tıpkı kepekli tahıllarda olduğu gibi lifli bakliyatlarda bağırsak problemlerini düzenlemeye en iyi gelen yiyecek gruplarındandır. Bezelyeyi, fasulyeyi veya mercimeği tüketmeye başladığınız andan itibaren ihtiyacınız olan lifin yarıdan fazlasını almış olacaksınız.

Bağırsaklara İyi gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Bağırsaklarınızın yavaş çalışmasından şikayetçiyseniz, hızlandırıcı özellikte olan ve bağırsakları çalıştıran yiyecekler dışında bazı bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Bunlar arasında nelerin yer aldığını ve bağırsakları temizleyici özellikte olan bitki çaylarının hangileri olduğunu şimdi yazımızdan öğrenebileceksiniz.

l Bağırsakları Rahatlatan Papatya Çayı
Bağırsak ve mideye en iyi gelen doğal yöntemlerden olan papatya çayını demleyebilirsiniz. Böylece vücudunuzun gevşediğini ve rahatlama etkisini hissedeceksiniz.

l Bağırsakları Hızlı Çalıştıran Rezene Çayı
Rezene çayını demleyerek tüketmeye başladığınız da bağırsaklarınızın hızlı bir şekilde çalıştığını göreceksiniz. Ancak hamilelik şüpheniz varsa bu çayı tüketmeniz önerilmediğinden, uzman bir doktora danışmanız gerekebilir.

l Hamilelikte Bağırsak Çalıştıran Ihlamur Çayı
Hamileliğin de dahil olduğu her durumda tüketilen ıhlamur çayının da bağırsakları rahatlattığını söyleyebiliriz.

l Kabızlık için Sinameki Çayı
Bağırsakların düzensiz çalışması ve yavaş çalışması nedeniyle kabızlık şikayetiniz varsa, sizlere tavsiye edeceğimiz bitkisel ürün sinameki çayı olacaktır.