BAĞIRSAK AĞRISI Belirtileri ve Tedavisi

BAĞIRSAK AĞRISIYLA MÜCADELE

Vücudumuzda karın bölgesinde birçok organ bulunmaktadır. Bu organlardan bazıları da ince ve kalın bağırsaklardır. Besinlerin, suyun emilimini , sindirilmiş atık besinlerin boşaltımını bağırsaklar sağlar. Bağırsaklardaki emilim, sindirim, boşaltım sorunları ve mikroplar kaynaklı iltihaplar sonucu bağırsak ağrıları oluşur. Hastalığın teşhisi için ağrının yerinin doğru saptanması son derece önemlidir. Dilerseniz, vücudumuzun sesine nasıl kulak vereceğimize bakalım:

l Yemeklerden bir saat sonra karın bölgesinde oluşan ağrıların nedeni bağırsaklar olabilir. Yenen yemeği sindirilmesi ve boşaltılması bağırsakların görevidir. Tüketilen gıdalar mideden geçerek ince bağırsaklara ulaşır. Yemek sonrası karın kısmında midenizin altıda ağrı varsa ince bağırsak kaynaklı olabilir. Yemeklerden sonra vücudunuzu gözlmleyin. Uzun süre rahatsızlık devam ediyorsa uzmanlardan gerekli yardımı almalısını.
l Yiyip içerken fark etmeden hava da yutarız. Midede besin sindiren bakteriler, havayla karşılaşınca midede doğal kimyasallar salgılar. Bu salgı bağırsakta gaz oluşturur ve yellenerek atılır. Bu işleyişte herhangi bir sorun varsa, biriken gaz bağırsak kasılmalarına neden olur. Bu tarz sorunu olanlar, yemek yeme içme esnasında daha dikkatli ve özenli davranmalıdır. Yemek sonrası mide rahatlatıcı ve hazmi kolaylaştırıcı içecekler tüketebilirler. Daha çok kalın bağırsakta oluşan bir ağrıdır. Ağrı önce sağ ve sonra sol göğüs kafesinde de hissedilebilir.
l İnce veya kalın bağırsağın normalden daha hızlı çalışmasıyla ishal oluşur. İshal vücuttan sıvı atımını hızlandırır ve sıvı kaybına neden olur. Bunun için hasta bol bol su ve sıvı gıdalar tüketmelidir. Kişide halsizlik, baş ve karın ve bağırsak ağrısına sebep olur.
l İnce ve kalın bağırsakları düzenli çalışmayan kişiler, haftada en fazla üç kez sert dışkıya çıkarlar ve kabızlık problemi yaşarlar. Bağırsaklar normalden daha az çalışır ya da hastanın vücudu bağırsak hareketlerine uyum sağlamaz. Hasta bu yüzden bağırsak ağrısı çeker ve kabız olur. Kabızlık sorunu genelde kalın bağırsaktan kaynaklanmaktadır. Bağırsaklarda sıvı eksikliği ve darlığı ana nedenleridir. Hastanın bol sıvı tüketmesi ve lifli gıdalar tüketmesi önerilmektedir.
l Huysuz bağırsak sendromu; olarak da isimlendirilir. Stres, heyecan, aşırı yaşanan bazı duygular kişilere boşaltım sorunu yaşatabilir. Geçici duygularla birlikte dışkılamada değişiklik yaşanmasına huysuz bağırsak sendromu denir. Huysuz bağırsak sendromu psikolojik, fiziksel ve beslenmeden kaynaklı olabilir.Kişinin yaşam kalitesini geçici olarak aksatır. kişi gerçek anlamda bir hastalık yaşamaz.Tıbbi müdahaleye gerek yoktur. Kişi özel durumlarında sakinliğini koruyarak sağlığına dikkat etmelidir.
Karın ve midede şişlik, normalden farklı dışkı, bulantı, istifra ve gibi çeşitli bağırsak ağrıları da görülmektedir. Eğer bir haftadan fazla süren karın ağrısı ve krampları çekiyorsanız; mutlaka bir uzmana ya da doktora gidiniz. Çeşitli bitkiler de bağırsak sorunları için şifa dağıtmaktadır. Bilir kişiye durumunuzu anlattıktan sonra doğanın nimetlerinden de yararlanabilirsiniz. Elma, bamya, semizotu, keten tohumu da bağırsak ağrıları için faydalıdır. Uzmana danışarak ölçü ve kullanım şeklini belirleyin ve talimatlara uyarak kullanın.