Aynısafa Çayının Faydaları Nelerdir?

Aynısafa Çayının Faydaları Nelerdir?

Aynısafa bitkisi, bileşikgiller familyasına ait olan, anavatanı Avrupa kıyıları ve Akdeniz olan bitkidir. Bitkinin diğer ismi nergis çiçeğidir ve son dönemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. İçeriğinde bol miktarda C vitamini, asitler, uçucu yağlar, reçineler, doymuş yağlar, karotenler içeren aynısafa çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirimin düzenli bir şekilde çalışması pek çok sorunun önlenmesini sağlamaktadır. Aynısafa çayının faydaları arasında yer alan sindirim sistemine olumlu etki etmesi son derece önemlidir. Sadece sindirim sorunlarını çözmekle kalmayan bu faydalı çay, aynı zamanda midedeki asit oranını ayarlayarak ülser oluşumunu önlemeye yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Bağışıklık sisteminin güçlü olması doğrudan hastalıkları önlemede etkili olmaktadır. Aynısafa çayının faydaları arasında bağışıklık sistemine olumlu etkisi yer almaktadır. İçeriğinde bulunan beta-karoten bileşenleri sayesinde özellikle mevsimsel geçişlerde olumlu etkilerde bulunmaktadır. Aynı zamanda yüksek orandaki A vitamini sayesinde de önemli artılar sunmaktadır.

Kanserle Mücadeleye Etkileri

İçeriğinde yoğun miktarda antioksidan bulunan aynısafa çayının faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etki etmesi yer almaktadır. Kontrol dışı, düzensiz hücrelerin oluşumunu engelleyen bu çay, kanser oluşumunu önlemeye yardımcıdır. Özellikle kanser riski altında bulunan kişilerin tüketmesi önemli artı sağlamaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda bu durum net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Cilt Sağlığına Faydaları

Cilt sağlığını düzenlemek için kimyasal içeren ürünlerin yerine doğal yöntemler tercih edilmelidir. Aynısafa çayının faydaları arasında cilt sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Cildin parlak görünmesini sağlayan bu çay, aynı zamanda ciltte oluşan kırışıklıkların çözülmesinde etkili olmaktadır. Özellikle kozmetik sektöründe de bu bitkinin yoğun şekilde kullanıldığı görülmektedir.

Aynısafa çayının faydaları arasında tansiyonu dengelemesi, adet düzensizliğini önlemesi, kramplara etki etmesi, menopoz döneminde olumlu etkiler bırakması yer almaktadır. Bu çayı yapabilmek için 2 çay kaşığı kurutulmuş aynısafa bitkisinin üzerine 1 su bardağı yeni kaynamış su ekleyin. 20 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin ve kaynatmadan kenarda bekletin. Süzme işleminin ardından günde 2 kez yarımşar bardak için. Bu çayın ılık bir şekilde tüketilmesi ve tedavinin uzun sürmemesi konusuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.