Ateşli Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Ateş bazı hastalıkların habercisi de olabiliyor. Ateş demek vücut ısısının normalinden daha çok yükselmesi oluyor. Mesela otuz yedi derece vücut ısısı normal ama kırk derecedeki vücut ısısı normal değildir. Otuz dokuz ve kırk derecedeki vücut ısısında olan bir insana mutlaka tıbbi bir müdahale gerekiyor. Bunu sakın unutmayınız. Çocuklarda ise ateş yükselmesi enfeksiyonun belirtisi olmaktadır. Ateş sabahları ve öğlenleri düşüş göstermektedir. Ama akşamları ve geceleri ateş yükselme olmaktadır. Ateşli hastalıklar olduğu zaman fazla vakit kaybedilmemelidir.

Ateşli Hastalıkların Belirtileri

Sizlere ateşli hastalıkların belirtileri konusunda bilgi verelim. Ateşli hastalıklar şu faktörlerden dolayı oluşur. Güneş çarpmasında ve vücuttaki enfeksiyondur. Vücutta iltihap ve enfeksiyon olduğu zaman ateşli hastalıklara sebebiyet verir. Çok yüksek ateşin ciddi bir hastalığın olduğunu tanımlamaz. Ciddi hastalıklarda da ateş hafif olabiliyor. Ateşli hastalıklarda çoğunlukla insanlar idrar yolları iltihabı ve boğaz iltihabı ile karşılaşır. Bu iltihaplardan dolayı vücudun ısısı yükselmektedir. Bu nedenle de mutlaka bir tanı koyulması için doktora gidilmelidir. Ateş olduğunu anlamanın belirtileri ise yorgunluk, terleme,titreme, baş ağrısı ve beraberinde kas ağrısı olmaktadır. Yetişkinlerin ateş ölçümü koltuk altından ve bebeklerde ise alnına dokunmak yetiyor. Ateş olan insanların vücudunda mikrop olduğuna işarettir. Hele ki yetişkinlerde ateşli hastalıklar daha ağır ve daha büyük de olabilmektedir. Ateşli hastalıklar tehlikeye gitmeden ve özellikle çocuklarda havale geçirme olayı olmadan hastaneye gidilmelidir.

Ateşli Hastalıkların Tedavisi

Öncelikle ateşin daha çok yükselmemesi için ateşi olan insan üzerindeki kalın kıyafetin çıkarılması ve ılık bir duş alması gerekiyor. Böylece havale geçirmeyi de önlemiş olursunuz. Sonrasında doktora gidilmelidir. Alın, koltuk altı ve bacaklara soğuk havlu koyulmalıdır. Yine de ateş düşmüyorsa tedavi için doktora gitmeniz şarttır. Ateşli olan çocuk ve yetişkinler serin bir yerde olmalı ve bolca sıvı tüketmelidirler. Ateşli hastalıkların tedavisi çocuklarda ateş düşürücü şuruplar ile tedavi edilmektedir. Vücutta enfeksiyon varsa o zaman antibiyotik ilaçlar ile hem enfeksiyon tedavi edilir ve hem de ateş düşürülür. Ateşli hastalıklar ateş düşürücü şurup ve beraberinde antibiyotik ile tedavi edilmektedir. Ateşli hastalıkların tanısı kan tahlili ve idrar tahlili ile tanısı konulmaktadır. Yetişkinlerde ateş yükselodiğinde titreme ve ishal oluşur. Tedavisi için evdeki müdahaleler yetmeyebilir. Bu yüzden de tedavi için hastaneye gidilmelidir. Doktor tavsiyesi ile antibiyotik ilaçları alınır. Kan tahlili yapılmalıdır. Başka hastalıklardan dolayı ateş yükselimi olup olmadığı tanısı konulunca ilaçlar önerilir. Doktorunuzun önerdiği dozda ilaç kullanmalısınız. Ateşli hastalıkların sık, sık takibini yapmalısınız.