Ateş Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ateş Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bazı sağlık problemleri nedeniyle ortalama vücut sıcaklığının normal değerlerin üzerinde olma durumuna ateş adı verilir. Normal vücut sıcaklığı 37 derecedir. Yetişkinlerde 39,4 derece üzerine çıkan ateşte doktor müdahalesi gerekir. Çocuklarda ve bebeklerde yavaş yavaş yükselen ateş, bir enfeksiyonun belirtisidir. Ateş sabah saatlerinde düşük olmasına rağmen, öğle ve akşam saatlerinde yükselebilir. Yetişkinlerde özellikle kadınlarda adet döngüsü ve ağır egzersiz yapmak vücut sıcaklığında değişikliklere neden olabilir.

Ateş Hastalığı Nedenleri

Virüsler,

Bakteriyel bir enfeksiyon,

Güneş çarpması,

Aşırı güneş yanıkları,

Kötü huylu bir tümör,

Eklemlerde oluşan iltihaplanmalar ve vücutta oluşan bazı iltihabik durumlar,

Tetanos, difteri, boğmaca aşıları gibi bazı bağışıklık durumları.
Ateş hastalığı, çeşitli enfeksiyon hastalıkları ile ilişkili olarak da meydana gelir. Ateşin yüksek ya da düşük olması hastalığın ciddiyeti ile alakalı değildir. Basit viral bir enfeksiyonda yüksek ateş olabileceği gibi, boğaz enfeksiyonları ya da idrar yolları enfeksiyonlarında da düşük ateş olabilir. Ateş, vücudun bağışıklık sisteminin bir tepkisidir. Bakterilerin ve virüslerin çoğalma ortamı 36,5 ya da 37,5 derecedir. Vücut sıcaklığı arttığı zaman bakteri ve virüslerin çoğalması engellenmiş olacaktır.

Ateş Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

Ateşin nedeni bazen belirlenemeyebilir. Ateş 38,3 derece civarında ve üç haftadan fazla sürmüş ise ve nedeni bulunamıyorsa bilinmeyen bir nedenden dolayı ateşlenme olabilir. Ateş hastalığı belirtileri arasında;

Terleme,

Titreme,

Kas ve baş ağrısı,

Genel yorgunluk hissi,

Su kaybı ve iştah kaybı,

Halüsinasyonlar,

Havale geçirme,

Ateş Nasıl Ölçülür?

Yetişkinlerde ateş ağızdan ya da koltuk altından ölçülür. Ağızdan ateş ölçülürken ağız kapalı olmalıdır. Yetişkinlerde koltuk altından ateş ölçmek çok tercih edilmemektedir. Bebeklerde ve çocuklarda ateş ölçmenin en güvenilir yolu alındır.

Ateş Hastalığı Tedavisi

Ateşi yükselen kişinin üzerindeki kıyafetler çıkarılmalı ve üzeri örtülmemelidir. Baş ve eklem yerlerine soğuk kompres yapılmalıdır. Koltuk altı, alın ve diz altı bölgelerine ıslak havlu konulmalıdır. Tüm bu uygulananlara rağmen ateş düşmüyorsa ılık bir duş alınmalıdır. Ateşi yüksek olan kişiye buzlu su uygulaması kesinlikle yapılmamalıdır. Bebekler ve çocuklar ıslak çarşafa sarılabilir. Ayrıca, ateşi yüksek olan kişiler bol sıvı tüketmelidir. Bol su içilmeli ve sıvı gıdalar tüketilmelidir. Ateşli kişinin dinlenmesi gerekir. Hareket vücut sıcaklığının artmasına neden olur. Bulunulan ortamın sıcaklığı en fazla 20 derece civarı olmalı ve hastanın üzerinde hafif kıyafetler olmalıdır. Ilık su ile vücut ıslatılmalıdır. Titreme başlarsa duş alma bırakılmalıdır.

Yeni doğan bebeklerde fitiller ateş düşürücü şuruplara göre daha çabuk etki göstermektedir. Bebeklere verilen ateş düşürücü şurupların dozajı çok iyi ayarlanmalıdır. Ateş hastalığı tedavisi, ateşe neden olan asıl sebebin belirlenmesine göre değişir. Ateş, bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antibiyotik tedavisi uygulanır. Enfeksiyondan kaynaklanmıyorsa gerekli olan tüm testler ve tetkikler yapılarak sebebi belirlenmeli ve tedavi buna göre uygulanmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.