At Kuyruğu Otu Çayının Faydaları

At Kuyruğu Otu Çayının Faydaları

At kuyruğu otu, nemli bölgelerde görülen, yüksekliği 50 cm civarında olan bir bitkidir. İğne yaprakları bulunan bu bitkinin kurutulmadan önce iğne kısımları sıyrılmalıdır. At kuyruğu otunun içerisinde tanen, saponin, potasyum, çeşitli alkolidler bulunur. At kuyruğu otu çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Vücut Direncine Faydaları

Vücut direncinin yüksek seviyede olması hastalıklara karşı çok önemli bir koruma sağlamaktadır. At kuyruğu otu çayının faydaları arasında vücudun direncini artırması yer almaktadır. İçerdiği potasyum ve faydalı asitler sayesinde gün içinde daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle bahar aylarına geçişlerde bu çayın tüketilmesi önerilmektedir.

Sindirim Sistemine Faydaları

Düzenli bir sindirim sistemine sahip olmak çok önemli artıları beraberinde getirmektedir. At kuyruğu otu çayının faydaları arasında sindirim sistemini düzenlemesi yer almaktadır. Özellikle midenin asit seviyesinin dengede olmasına yardımcı olan bu çay, aynı zamanda kabızlık sorununun da önüne geçmektedir.

Ağız Sağlığına Faydaları

Ağızda oluşabilecek sorunlar hem gıda tüketimine hem de sağlığa olumsuz yansımaktadır. At kuyruğu otu çayının faydaları arasında içerdiği antioksidanlardan dolayı ağız sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle diş eti sorunlarıyla mücadele eden bu çay, aynı zamanda ağız yaralarına iyi gelmekte ve iltihaplanma sorununa çözüm olmaktadır.

Böbrek Sağlığına Faydaları

Böbreklerin düzenli çalışması pek çok noktayı doğrudan etkileyen bir konudur. Özellikle kum ve taş sorunu böbreklerin düzenli çalışmasını önlemektedir. At kuyruğu otu çayının faydaları arasında böbrekleri temizlemesi yer almaktadır. Bu çay sayesinde böbrek kumu ve taşlarından kurtulabilirsiniz.

Kronik Öksürük Sorununa Faydaları

Kronik öksürük sorunu akciğere başta olmak üzere boğaza önemli hasarlar verebilmektedir. At kuyruğu otu çayının faydaları arasında kronik öksürüğe iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle balgam söktürücü etkisi nedeniyle öksürükten kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

At kuyruğu otu çayının faydaları bu şekilde sırlanmaktadır. Bu çayın metal demlikte ya da fincanda demlenmesi önerilmektedir. Otu küçük parçalara ayırdıktan sonra 2 yemek kaşığını 250 ml yeni kaynamış suyun içine ekleyin. Kapağını kapatıp 2 saat demlenmeye bırakın ve süzme işleminin ardından günde 3 fincanı geçmeyecek şekilde tüketerek faydalarını edinin.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.