Aslan Pençesi Çıbanı

Aslan Pençesi Çıbanı

Çıbanlar deri altında oluşan bakteriler sonucu ortaya çıkar. Enfeksiyonel bir hastalıktır ve mikroba maruz kalındığında oluşması muhtemeldir. Bu nedenle pek çok kişi çıbanla karşılaşmaktadır. Çıban türleri arasında yer alan aslan pençesi çıbanı da deri altı tabakasında enfeksiyonun yayılması ile oluşmaktadır.

Aslan pençesi çıbanı, genelde erkeklerde daha çok görülmektedir. Hasta ve yaşlı kişilerde görülme olasılığı çok daha fazladır. Bağışıklık sistemi zayıf olan, şeker hastalığı olan erkeklerde çok daha sık görülür. Özellikle sağlık durumu kötü olan erkek hastalarda aslan pençesi çıbanı oluşumu çok daha kolaydır ve bu nedenle daha dikkatli olunmalı ve tedbir alınmalıdır.

Aslan pençesi çıbanı ilk zamanlarında kaşıntıya sebep olur ve çok az bir ağrısı vardır. Zamanla bu kaşıntılar ve ağrı artar ve dayanılmaz bir hal alır. Aslan pençesi çıbanının ucu sarı ya da beyaz olmaktadır. Zamanla kendiliğinden patlar ve içindeki irini boşaltır. Bu boşalmadan sonra çıban kendi kendine iyileşebilir. Ancak çoğu kez birkaç gün içinde yeniden çıban oluşur. Sık sık çıbanlar çıkmaya başlar ve etkisi de artar.

Vücudun ense ve sırt bölgelerinde daha çok rastlanılmaktadır. Kalçada da meydana geldiği vakalar bulunur. Birçok çıban oluşumu gözlenir ancak dışarıdan tek bir çıbanmış gibi de gözükebilir. Aslan pençesi çıbanı birleşe birleşe yayılır. Bu nedenle tehlikelidir. Kısa bir sürede önlem alınmazsa ağrılı ve kaşıntılı bir sürece girilir. Kıl köklerine yerleşen bakteriler sebebiyle ortaya çıkan aslan pençesi çıbanı, patlama sırasında hem vücudun diğer bölgelerine yayılma imkanı bulur hem de başka insanlara da bulaşma fırsatı yakalar. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Yayılarak ilerleyene aslan pençesi çıbanı oldukça tehlikelidir.

Aslan pençesi çıbanı teşhisi oldukça kolaydır. Çıplak göz ile de teşhisi rahatlıkla konulabilen aslan pençesi çıbanı, bir arada pek çok çıbanın birleşimi olarak gözükür. Aslan pençesi çıbanı tanısı konulan kişi hemen hastaneye yatırılmalıdır ve sonraki süreç uzman doktor tarafından dikkatle takip edilmelidir. Antibiyotikler ile başlanan tedavi sürecinde öncelikli amaç çıbanın yayılmasının önüne geçebilmektir.

Aslan pençesi hastalığı, toplumumuzda genelde şir pençe olarak bilinmektedir. Bunun nedeni ise Osmanlı İmparatorluğu padişahlarından Yavuz Sultan Selim’in bu hastalığa yakalanmış ve bu hastalık nedeniyle vefat etmiş olmasıdır. O dönemden günümüze değin aslan pençesi çıbanı oldukça tehlikeli bir hastalık olmuştur. Zamanla tedavisinde aşamalar kaydedilmiş olsa bile hala dikkat edilmesi gereken hastalıklar arasındadır. Bu nedenle titiz olmaya özen gösterilmelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.