Artrit Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Artrit Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Artrit, çocuklar dahil olmak üzere, herkeste görülebilen romatizmal bir hastalıktır. Eklemlerde iltihaplanma nedeniyle ortaya çıkan hastalık, vücudun farklı bölgelerini etkileyen romatizmal hastalıklar sınıfında bulunmaktadır. Artrit, eklemlerde şiddetli ağrıya neden olduğu gibi, bazı kişilerde kalıcı olarak eklem şekil değişikliklerine de neden olabilir. Kişileri etkileme derecesi fazla olan hastalığın, farklı türleri vardır.

Artrit Belirtileri Nelerdir?

Eklemlerde ağrı: Artrit hastalığı, eklemlerde oluşan bir iltihaplanma durumu olduğundan, en yaygın belirtisi eklem ağrısıdır. Ağrının yanında, eklemlerde sertleşme ve hassasiyet de, artrit belirtileri arasında bulunmaktadır.

İltihaplanma: Eklem bölgelerinde oluşan iltihaplanma, hastanın diğer iç organlarını da etkileyebilir. Bu nedenle, sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

Halsizlik: Enfeksiyonel tüm hastalıklar, hastaların bağışıklık sistemleri üzerinde olumsuz etkiler yapar. Artrit de aynı şekilde, sebep olduğu iltihaplanma ve ağrı nedeniyle, vücudun güçsüz düşmesine, dolayısıyla da yorgunluğa sebep olur.

Terleme: Özellikle gece terlemeleri, artrit hastalığının varlığına işaret ediyor olabilir.

Cilt döküntüleri: Romatizmal hastalıkların çoğunda deri döküntüsü görülmektedir. İltihabik artrit hastalığının varlığı durumunda, deri üzerinde küçük kırmızı renkli döküntüler oluşabilir.

Ateş: Hastalığın etkisine göre bazı hastalar da hafif ateş de görülebilir.

Kilo kaybı: Enfeksiyonunun neden olduğu hastalık, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi olumsuz durumlara da yol açabilir.

Artrit hastalığının temel belirtileri eklemlerde şişlik, ağrı ve kişinin hareketlerinin önemli ölçüde azalmasıdır. Belirtiler, bazı dönemlerde azalabileceği gibi, bazı dönemlerde de artmaktadır. Hatta, kronikleşen ve kişinin merdiven çıkmasını dahi zorlaştıran derecede artrit hastalığı da, zaman zaman görülmektedir.

Artrit hastalığının, osteoartrit, gut artrit ve romatoid artrit olmak üzere çeşitleri vardır. Osteoartrit, ağrı, eklemlerde aşırı hassasiyet, şişlik ve hareket kaybı gibi belirtiler gösterir. Etkileri, ilk zamanda hafif olan ve fazla hissedilmeyen ancak, giderek ağırlaşan ve kronikleşen türde bir hastalıktır.

Gut artrit, ayak parmağından başlayıp, zamanla ayak bileği ve dizleri etkileyen artrit türüdür. İltihaplanma, ağrı, kızarıklık ve şişlikle kendini gösteren hastalık, ortaya çıktığı gibi şiddetli belirtilerini de göstermeye başlar.

Romatoid artrit ise, daha çok vücudun tümünü etkileyen bir hastalıktır. Yorgunluk, ateş, iştahsızlık, terleme, ani kilo kaybı, ciltte bazı değişiklikler meydana gelmesi ve kansızlık, romaartritin belirtileridir. Diğerlerine göre daha ağır bir hastalık olan romaartrit, akciğer ve kalp astarlarında iltihaplanmaya da neden olabilir. Kan damarlarının iltihaplanıp deri içine kanamasıyla, cilt üzerinde döküntüler görülebilir.

Artrit Nedenleri

Romatizmal hastalıklarının çoğunun nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Artritin nedeni de kesin olarak bilinmediği gibi, önceden oluşacağı da bilinmektedir. Yaralanma, enfeksiyon, alerjik nedenler ya da aşırı sıcak ya da soğuğa bağlı olarak oluşabildiği söylenmektedir.

Artrit Hastalığının Tedavisi

Artrit hastalığının tedavisi, kişiden kişiye değişmektedir. Hastanın öyküsü, artritin belirtileri ve şiddeti, tedavi yöntemini şekillendirici unsurlardır. Genellikle ağrı kesici ya da antibiyotik ilaçlar, diyet ve organları etkileme durumuna göre cerrahi operasyon, tedavi yöntemleri arasındadır. Ancak genelde, nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalık olduğundan, tedavisi için etkili bir yöntem de bulunmamaktadır. Eğer çok ciddi bir durum yoksa, hastalara evde istirahat etmesi önerilir ve diğer organlara yayılma durumunun gözlenmesi için kısa aralıklarla kontrole çağrılır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.