Amipli Dizanteri Belirtileri ve Dizanteri

Amipli Dizanteri, Belirtileri ve Tedavisi

Amipli dizanteri, tropikal ülkelerde ve ılıman iklim kuşağında yaşayan insanlarda görülen yaygın hastalıklardan biridir. 1875 yılında F. Loch’un “Entomodea histolytio” isimli asalığı bulmasının ardından amipli dizanterinin dünyanın her bölgesinde görülebilen bir hastalık olduğu saptanmıştır.

Loch’un ilk araştırmaları Rusya’ nın soğuk kuzey bölgelerinde yapılmış ve bu asalığın burada da yaşayabildiği tespit edilmiştir.

Amipli dizanteri, dünyada yaklaşık olarak 500 milyon insanı ilgilendirdiği için asalak kökenli bir hastalık olarak bilinmektedir. Tropikal bölgede yer alan ülkelerde yaşayan insanların %20’sinde, ABD ve Avrupa yaşayan insanların ise, %3’ünden azın da bu hastalığa rastlanmaktadır.

Bu durumda asalak ve enfeksiyonu birbirinden ayırmak gerekir. Çünkü enfeksiyon taşımakla veya hastalık belirtileri göstermek biribirinden farklıdır. Sağlıklı kişiler bile bu hastalığın bakterilerini taşıyabilir.

Amipli dizanteri bulaşıcı bir hastalıktır, ağız ve dışkı yoluyla bulaştığı bilimektedir. Çevresel koşulların, temizlik ve sağlık kurallarına uygun olmadığı durumlar da hastalığın bulaşma ve yayılma oranı artış gösterir.

Amipli dizanteri mikrobunu taşıyan kişilerin dışkıları ile kirlenmiş suların içilmesi ve bu sularla yetiştirilen sebze ve meyvelerin tüketilmesiyle hastalık çok kolay bulaşmaktadır.

Ayrıca, tropikal ülkelerde ki sıcak ve nemli iklim koşulları bu asalağın daha uzun süre yaşamasına olanak sağlar.

Amipli dizanteriye sebep olan asalakların çeşitliliği bu hastalığın belirtilerinin de farklı olmasını getirmiştir. Hastalığa yakalanan kişilerin büyük bir çoğunluğun da açık belirtilere rastlamak mümkün değildir. En yaygın belirtileri ise, uzun süren sindirim yakınmaları ve ishaldir.

Amipli dizanteri de enfeksiyon uzun süre sessiz kaldığı için, kuluçka dönemi 2-4 hafta sürdüğü gibi bu süre daha da uzun zaman sürebilir.

Amipli dizanteri kronik ve akut olmak üzere iki süreçte görülmektedir.

Akut olarak sesiz başlayan hastalık, bağırsak hareketlerin de düzensizlik ve bağırsak bölgesinde çeşitli ağrı şikayetleriyle kendini gösterir. Günde 1-2 kez görülen sıvı dışkıyla birlkte hastalığın şiddetenmesi durumunda sümükümsü ishal başar ve 24 saatte 20-30 kez dışkılama yaşanır.

Dışkı çok sulu ve kanlı olarak görülür. Dışkılama sonrasın da başlayan ağrı, daha çok bağırsak bölgesinde hissedilir. Bu süreçte hafif ateş yükselmesi görülür ve hastanın genek dudumu kötüleşmeye başlar. Dil yüzeyi kuru, beyaz ve yapışkan bir görünüm alır.

Amipli dizanterinin kronik belirtileri ise şunlardır:

Hastaların çoğunda, kabızlık ve ishal sorunu ile başlar. Günde 3-4 kez yarı sulu, cıvık, pis kokulu, kahverengiye yakın bir tonda veya koyu sarı renklerinde sümükümsü ve kanlı ishal şeklinde başlar. Karnın alt bölgesinde başlayan ağrı, hastanın halsiz ve güçsüz kalmasına sebep olur.

Apimpli Dizanterinin Tedavisi

Günümüzde gelişen teknoloji ve yeni üretilen ilaçlarla hastalığın tedavisi etkili bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Sadece amip apsesin de ilaç tedavisi pek işe yaramaz ve bu durumda cerrahi müdehaleye gerek duyulur. Cerrahi müdehale apsenin içinin boşaltılması şeklinde yapılmaktadır.

Şuan, amipli dizanteri tedavisi birleştirilmiş tedavi şeklinde yapılmaktadır. İlaçlarla birlikte cerrahi operasyonlar da aynı zamanda uygulnır.

Apsenin oluşumu röntgen filmleri ve ultrasonagrafi yöntemleri kullanılarak incelenir ve etkili bir tedavi süreci gerçekleştirilir.