Alzheimer Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Alzheimer Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle yaşlanmaya bağlı olarak kendisini gösteren Alzheimer Hastalığı 65 yaş üstü 100 kişiden 8’inde görülebilmektedir. Hastalığın nedeni henüz tam netleşmese de beyin hücrelerinin zamanından daha erken ölmesi en büyük etkendir. Alzheimer hastalığı kesinlikle bulaşıcı olmamakla birlikte %5 oranında ırsi şekillerine de rastlanılmaktadır. Hastalığa neden olan yaş, depresyon, damar hastalıkları, yaşanmış ciddi kafa yaralanmaları, eğitim düzeyinde düşüklük gibi ana etmenlerin yanı sıra çeşitli önemsiz etkenler bulunmaktadır. Hastalık erken, orta ve ileri evre olarak üç bölümde ilerlemektedir.

Alzheimer Hastalığı Belirtileri

Alzheimer Hastalığı Belirtileri unutkanlıkla başlar. Yaşlılıkta bunama tabir edilen evre dışında her tür unutkanlık mutlaka değerlendirilmelidir. Hastalığında başlangıcınta hafif olan bu unutkanlık, ilerleyen dönemde son derece artış göstermekte, unutkanlık yol bulamama, nerede olduğunu bilememe ve hatta çok yakınlarını dahi tanıyamama şeklinde olumsuz yönde ileri aşama kaydetmektedir. Alzheimer Hastalığı Belirtileri arasında hastalarda içine kapanıklılık, günlük yaşam aktivitelerinde isteksiz, uğraş, ilgi ya da hobileri terk etme gibi özellikler sıralanabilir. Hastanın karmaşık aletleri kullanma zorlaşabilir, televizyon kanalı bulma, bankamatikten para çekme, alışverişte para hesabını yapamama gibi güçlükleri olabilir, bir takım psikiyatrik sorunlar yaşayabilir, olmayan şeylerden bahsedebilir, bir şeyler gördüğünü ya da duyduğunu söyleyebilir.

Alzheimer Hastalığı Tedavisi

Alzheimer hastalığı tedavisi henüz bulunamamış, günümüzde geri dönüşü olmayan hastalıklar sınıfında yerini almış bir hastalıktır. İlaç tedavisi sadece yaşanan bazı belirtileri hafifletmeye yaramakta, hastanın günlük yaşantısını kolaylaştırma hedeflenmektedir. Alzheimer hastalığı tedavisi olmasa da beslenmenin hastalığın seyrinde olumlu katkısı bulunmaktadır. Süt ve süt ürünleri, Et, kuru baklagil, yumurta, Omega-3, taze sebze ve meyve, Tahıllar ve tahıl ürünleri ile çorbalar gibi sıvı gıdaların tüketimi belirli ölçülerde yapılarak hastalığın ilerlemesinde yavaşlama sağlanabilir. Yağlı besinler ise hastalığı olumsuz yönde tetikler.

Alzheimer tedavisi, İlaç tedavisi, Psikolojik destek, Egzersiz ve Beslenme şeklinde planlanarak olumlu sonuçlara yaklaşmak mümkündür. Günümüzde hastalığa neden olan olumsuzluklar göz önünde bulundurularak Alzheimer hastalığı tedavisi amacıyla çeşitli ilaçlar geliştirilmiş olup bunlar hastalık sonucu oluşan beyin dokusu kayıplarında azalma sağlanarak hastalığın çok daha yavaş ilerlemesi hedefini göz önünde bulundururlar. Kullanılan ilaçların yan etkilerinin olup olmadığı mutlaka takip edilmeli, hastalığın düzelme belirtileri olduğunda ilaca aynı şeklide devam edilmeli, aksi durumlarda doz arttırma ya da ilaç değişikliği yoluna gidilmelidir. Alzheimer hastalığı için ilaç tedavisinin yanı sıra çeşitli tedavi yöntemleri de uygulanmakta olup, bunlar, fizyoterapi, ergoterapi, davranış terapisi, bellek çalışmaları, realiteye yönelim çalışmaları, biyografi ve hatırlama çalışmaları, müzik tedavisi, duyu çalışmaları, aromaterapi ve evcil hayvan edinme sonucu terapi gibi doktorların uyguladığı ek tedavi yöntemleri olarak dikkat çeker. Hala hastalığın tedavisi için yeni çalışmalar yapılmakta ve tedavi yöntemleri aranmakta olup, Alzheimer hastalığına karşı koruma yapacak bir aşı geliştirilmesi hedeflenmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.