Als Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

ALS Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Merkezi sinir sisteminde beyin ve omurilik sapında sinir iletilerinin yetersiz olması nedeniyle ortaya çıkan ve amyotrofik lateral skleroz olarak bilinen ALS hastalığı, ciddi bir rahatsızlık olup insanların 3-5 yıl içinde ölümüne neden olan bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan insanların tüm yaşam kalitesini bozan ve sinir sisteminin el ve ayağa emir verme kabiliyetini azaltan bir hastalıktır. Hastalık akli yetenekleri etkilemez ancak, boyundan aşağısı felç olur. Hastalık omurilikteki kasları besleyen sinirlerin zarar görmesi ile kasların beslenememesi ve katılaşması ile oluşur.

ALS Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın başlangıcında belirtiler çok hafiftir ve çoğu zaman belirtiler fark edilmez. ALS hastalığı belirtileri arasında, el ve ayakları kullanmada zorluk çekme, kaslarda zayıflama, sakarlıklar, gözde seyirmeler, çiğneme ve nefes almada güçlük, yutkunma zorluğu ve ağızda tükürük birikmesi ile konuşma güçlüğü gibi belirtiler görülür. Sinirlerin kasları uyaramaması sonucu kaslarda güçsüzlükler oluşur. Kol ve bacaklarda incelme olur ve özellikle el ve ayak kaslarında seyirmeler ve kramplar oluşur. Kol ve bacaklar iyi kullanılamaz ve kontrolsüz ağlama ve gülmeler oluşur. Hastalık belirtileri her hastada aynı şekilde olmaz. Kimi hastalar eşyaları kaldırmakta zorlanırken, kimisi halının saçaklarına takılıp tökezler, kimisi ise konuşurken kelimeleri yuvarlamaya başlar. Kaslardaki güçsüzlük öncelikle bir kas grubundan başlayarak diğer kas gruplarına doğru yayılır. Hastalığın son evresinde solunum kasları etkilenir ve solunum güçlüğü çekilir. Hastalıktan etkilenmeyen şeyler de vardır. Bağırsak faaliyetleri, cinsel işlevler, göz kasları, duyular genellikle etkilenmez. Kişinin zihin yetenekleri genellikle normaldir.

ALS Hastalığı Teşhisi

Sinir hastalıkları uzmanlığı olan Nörolojinin konusuna giren ALS hastalığı, pek çok kas ve sinir sistemi hastalığı ile karıştırılabildiğinden teşhisi uzun zaman almaktadır. ALS hastalığı teşhisi, manyetik rezonans (MR), elektromiyogram, kan tahlili ve kaslardan parça alınması yöntemleri ile yapılır.

ALS Hastalığı Tedavisi

Hastalığın bilinen bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Ancak, ALS hastalığı tedavisi için çalışmalar sürmektedir. Uygulanan tedavi yöntemleri hastalığın belirtilerine göre yapılmaktadır. Uygulanan bu tedavi yöntemleri ile hastanın rahatlatılması ve ömrünün uzatılması için çalışılmaktadır. Hastaların solunumu iyi takip edilmeli ve gerekli aletler ile hastaların ömür süreleri uzatılmaktadır. Hastalarda yutma güçlüğü yaşandığı için beslenme çok önemlidir. Çünkü hastalarda kilo kaybı yaşanır. Bu nedenle hastalara uygun beslenme desteğinin sağlanması ve gerekirse mideden beslenme yollarına başvurulması gerekir. Bu şekilde hastanın yaşam süresi uzatılabilir ve rahat yaşaması sağlanır. Hastalık için geliştirilen ilk ilaç Rilutek onaylanmıştır. Bu ilacın glutamat seviyesini azaltarak motor nöronlarının gördüğü hasarı azalttığına inanılmaktadır. Bu ilaç sayesinde hastaların ömrü birkaç ay uzatılmaktadır. İlaç ayrıca hastaların solunum desteği alma süresini de uzatmıştır. İlaç, hastaların motor nöronlarının aldığı hasarı geri döndüremez ve aynı zamanda karaciğerde bazı hasarlara neden olan yan etkileri olduğu gözlemlenmiştir.