Alaca Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bir deri hastalığı olan alaca hastalığı, tıp dilindeki adı ile vitiligo hastalığı, derinin dış kısmının renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklar ile seyreder. Deriye rengini veren pigmentleri üreten melanosit hücreleri bulunmaktadır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak bu hücrelerin zarar görmesi sonucu pigmentler üretilemez olur. Pigment eksikliği sonucu deride dağınık beyaz lekeler oluşur. Bu lekelerin büyüklükleri bazen nokta kadar olabileceği gibi bazen de 2-3 madeni para büyüklüğünde olabilir. Bu yolla oluşan hastalığa alaca hastalığı ya da vitiligo hastalığı denilmektedir. Bu hastalık genellikle el, kol, bacak ve yüz bölgesinde etkili olmaktadır. Bazen de genital organlarda da görülmektedir. Genetik olarak bu hastalığın ortaya çıkma riski yüksektir.

Alaca Hastalığının Belirtileri

Hastalığın meydana gelmesi için bazı dış tesirlerde vardır. Stres, güneş yanıkları ve çarpma gibi bazı etkiler de buy hastalığın oluşmasında aktif rol oynamaktadır. Ayrıca, aile içinde birinde bu hastalık varsa kalıtsal olarak diğer bireylerde de olma olasılığı yüksektir. Alaca hastalığı belirtileri, deri de görülen yamaya benzeyen beyaz lekelerdir. Bazı durumlarda cildin tamamı beyazlamaktadır. Bu lekeler süt beyazıdır. Koyu tenli kişilerde hemen fark edilen bu hastalık, açık renkli kişilerde güneşte bronzlaştıktan sonra belli olur. Hastalık herkeste aynı şekilde ilerlemez. Bazen lekelerin olduğun bölgelerde esmerlikler görülebilir. Bu, o bölgede pigmentlerin biraz da olsa, hala var olduğunu gösterir. Hastalığa yakalanan kişilerde pigment kaybı, hastalığın ortaya çıkmasından sonra durur. Bir süre sonra pigment kaybı tekrar başlayabilir. Her 100 kişiden 1 ya da 2’sinde görülen hastalığın görüldüğü bireylerin yarısı 20 yaş öncesinde tesirlerine maruz kalmış görünüyor. Hastalık bazen, bağışıklık sisteminin pigmentlere yönelik antikor üreterek pigmentleri tahrip etmesi sonucu oluşur.

Alaca Hastalığı Tedavisi

Alaca hastalığı tedavisi için öncelikle melanosit hücrelerinin çalışmasının normale dönmesini sağlamaktır. Bunun için çeşitli ilaç ve kremler kullanılır. Son yıllarda ultraviyole ışın tedavisi kullanılmaktadır. Bu tedavi sadece bölgesel olarak kullanılmaktadır ve bu da vücudun diğer bölümlerinin zarar görmesini önlemek içindir. Bu tedavi yöntemi en az 10 seans devam etmelidir. Bu seansların sonunda hasta normal hayatına dönebilmektedir. Ancak, yüze uygulanması sonucu çeşitli yan etkiler oluşabileceği için dikkat edilmesi gerekmektedir. Hastalığın ilerlediği dönemlerde, bazı ilaçlarla sağlam kısmının da rengi açılarak, hastanın derisinin görünümü normal hale getirilir. Hastaların güneş ışınlarına dikkat etmeleri gerekir. Bu hastalıkta hasta olan bölgeler vücudu güneş enerjisinden koruyamazlar.