Akdeniz Ateşi Belirtileri ve Tedavisi

Akdeniz ateşi, uzun yıllardır var olan bir hastalık olup, genetik özelliktedir. Tekrarlayan yapısıyla, ailesel bir hastalık olarak bilinen Akdeniz ateşi, aynı zamanda sosyal çevreyi de etkileyebilmektedir. Genelde Akdeniz kökenlilerde görülmekte ancak günümüzde hastalığın etki alanının genişlediği bilinmektedir. Kalıtsal bir hastalık olduğu için, çocukluk döneminde teşhis edilmektedir.

Akdeniz Ateşinin Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler, hastanın çocukluğunda başlar. Ara ara görülen ataklarla devam eder. Ataklar bir iki gün sürer ancak ileri vakalarda aylarca süren nöbetler de görülmektedir.

Akdeniz ateşinin belirtileri arasında ilk sırada ateş yer almaktadır. Onun haricinde karın ağrısı, eklemlerde şişlik ve sızı, göğüs ağrısı, ciltte kızarıklık ve döküntüler, bacak ağrısı, bazı hastalarda kabızlık, bazı hastalarda ishal ve baş ağrısı gibi belirtiler görülmektedir. Hastalık, bağışıklık sistemine göre hastalarda değişik belirtilerle ortaya çıkmaktadır.
Normal bir grip ve ateşe göre kat kat ağır bir hastalık olan Akdeniz ateşinin en kötü yanı, tekrarlayan ve genetik bir hastalık olmasıdır. Bazı hastalarda, aylarca devam eden ataklar sırasında nefes almada zorluk da görülebilir.

Akdeniz Ateşi Neden Olur?

Akdeniz ateşinin nedeni, aile geçişli olmasıdır. Ebeveynlerden birinde görülen hastalık, çocuklara da geçmektedir. Bazı kişilerde hafif semptomlar şeklinde görülen hastalık, bazı kişilerde ise oldukça ağır belirtiler gösterebilir.

Akdeniz Ateşinin Tedavisi

Akdeniz ateşi, tedavisi olan bir hastalık değildir. Hastalık, çocukluk çağında başlar ve ataklar halinde ömür boyu devam eder. Ancak, hastalığın neden olduğu semptomlar gereken tedavi yöntemleriyle hafifletilebilir. Böylece, hastalığın neden olduğu belirtilerin daha farklı komplikasyonlara dönüşmesi engellenir. Yaklaşık elli yıl önce bulunan colchicine ilacı, hastalığın olumsuz etkilerini azaltmaktadır. İlacın dozu, hastanın vücuduna göre ayarlanarak verilmektedir ki, tedaviden istenen sonuç alınabilsin. Tedavi, herkeste aynı etkiyi göstermez. Bazı hastalar tedaviye uyum sağlarken, bazı hastalar için tedavi sonuçsuz kalabilir. Burada önemli olan, ilacın dozunun, hastaya göre uygun şekilde ayarlanabilmesidir. Doktor ilacı kesene kadar hastalar ilaca devam eder.

Akdeniz Ateşinin Riskleri

Akdeniz ateşi, alanında uzman bir doktordan tedavi hizmeti alınmadıkça, tehlikeli bir hastalıktır. Hastalığın semptomları azaltılmazsa, kanda protein birikmesi, doğal olarak organ hasarı, kaçınılmaz bir sonuç olabilir. Ayrıca, kısırlık, şiddetli kas ağrıları ve böbreklerde hasar da görülebilir. En tehlikelisi böbreklerin hasar görmesidir. Bu nedenle, hastalık teşhis edildiği anda ataklarla devam eden süreçte, mutlaka hekim kontrolünde olunmalıdır.

Yunanistan, Kuzey Afrika ve İtalya’da en yaygın görülen hastalık olan Akdeniz ateşi, ülkemizde de hatrı sayılır derecede görülmektedir. Tedavide kullanılan colchicine ilacı ise, hastalığın kişi üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığı gibi, ateşin sebep olduğu ağrıların şiddetini de düşürür. Tedavisi olmayan, çok ciddi olmasa da kontrol altında tutulmadığında başta böbrek olmak üzere diğer organlar için risk oluşturan Akdeniz ateşi, kısaca FMF olarak bilinmektedir.