Akciğerde leke

Pulmoner nodül veya akciğerlerdeki bir nokta, genellikle çapı 3 santimetreden küçük, yuvarlak bir büyümedir.

Akciğerlerdeki bir nokta genellikle pulmoner nodule atıfta bulunur. Bu akciğerlerde görüntü taramalarında beyaz nokta olarak görülen küçük, yuvarlak bir büyümedir. Tipik olarak, bu nodüller üç santimetreden küçüktür.

Doktorunuz göğüs radyografisinde veya BT taramasında pulmoner nodül gördüğünde panik yapmayın. Pulmoner nodüller yaygındır ve çoğu benign veya noncancerousdur. Nodüller tüm akciğer BT taramalarının yarısına kadar bulunur. Pulmoner nodül kanserli olduğunda, nokta veya büyüme genellikle 3 cm’den daha büyüktür veya düzensiz şekil gibi diğer özelliklere sahiptir.

Pulmoner nodüller semptomlara neden olmaz. Akciğerlerinizde yıllardır nodülünüz olabilir ve asla bilemezsiniz. Akciğerlerinizdeki bir nokta kanserli ise, spesifik kanser tipiyle ilgili belirtileriniz olabilir. Örneğin, akciğer kanserinin neden olduğu büyüme, kalıcı öksürük veya solunum zorluklarına neden olabilir.

Pulmoner nodüllerin yüzde 5’inden azı malign veya kanserlidir.

Kanserli olmayan pulmoner nodüller, akciğerlerde enflamasyona veya yara dokusuna neden olan koşullardan gelişebilir. Olası nedenler şunlardır:

Akciğer enfeksiyonları, örneğin mikobakteri tüberkülozu;
Enflamasyon nedeniyle büyüyen küçük hücrelerin kümeleri olan granülom;
Sarkoidoz ve romatoid artrit gibi noncancerous nodüllere neden olan enfeksiyöz olmayan hastalıklar;
Benign veya kanserli anormal büyüme olan neoplazmlar;
Kanserli tümörler, örneğin akciğer kanseri, lenfoma, sarkom;
Vücudun diğer bölgelerinden yayılan metastatik tümörler;
Pulmoner nodüllerin yüzde 5’inden azı malign veya kanserlidir. Kanser riski şu durumlarda artar:

– Bir nodül büyükse
– Nodülün loblar veya sivri bir yüzey olduğu görülüyorsa
– Sen şimdiki ya da eski bir sigara içicisiysen
– Ailenin akciğer kanseri öyküsü varsa
– Kronik obstrüktif akciğer hastalığı öykünüz varsa
– 60 yaşın üzerindeyseniz

Göğüs röntgeninde pulmoner nodül saptanabilir. Bundan sonra, benign veya kanser olup olmadığını belirlemenize yardımcı olması için nodülün daha iyi karakterize edilmesi için daha fazla teste ihtiyaç duyabilirsiniz.

Doktorunuz tıbbi geçmişiniz ve sigara içme geçmişiniz hakkında bilgi isteyebilir. Buna ek olarak, doktorunuz ikinci el dumana veya çevreye zararlı kimyasallara maruz kalıp kalmadığınızı bilmelidir.

Sürecin ilk adımı, nodülün boyut ve şeklini inceler. Nodül ne kadar büyük ve şekli ne kadar düzensiz olursa kanser olma riski o kadar fazladır.

BT taraması, nodülün net bir görüntüsünü sağlayabilir ve şekli, boyutu ve konumu hakkında daha fazla bilgi verebilir. Bir BT taramasından elde edilen sonuçlar bir nodülün küçük ve pürüzsüz olduğunu ortaya koyarsa, doktorunuz zaman içinde nodülün boyut veya şekil bakımından değişip değişmediğini izleyebilir. CT taramasını düzenli aralıklarla birkaç kez tekrarlamanız gerekir. Eğer nodül büyümez ya da iki yıllık bir dönem boyunca değişmezse, kanser olması pek olası değildir.

CT taramasına ek olarak, doktorunuz tüberküloz olup olmadığını kontrol etmek için bir tüberkülin cilt testi yapabilir veya diğer nedenleri ekarte etmek için kanınızı çekebilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.