Akciğer Zarı Kanseri

Kanser son zamanların en yaygın hastalıkları arasında geliyor. Eski zamanlardaki tedavi edilemez, dermansız özelliğini kaybetmiş olsa da yine de halkın en çok korktuğu hastalık hiç şüphesiz ki kanser türleri. Akciğerin çevresini saran zarda oluşan akciğer zarı kanseri ise yine insan sağlığını en çok tehdit eden kanser türleri arasında geliyor. Dilerseniz akciğer zarı kanserini, belirtilerini ve tedavi yöntemlerini hep birlikte inceleyelim.

Akciğer zarı kanserini net olarak anlayabilmemiz için öncelikle akciğerin yapısını bilmemiz gerekir. Bilindiği üzere göğüs boşluğunda bulunan akciğer; diyafram, bronş, yemek borusu ve soluk borusu başta olmak üzere pek çok bölümden oluşur. Bu bölümlerin arasında ayrıca akciğer zarı da bulunmaktadır. Bu zar, akciğerin dışını kaplar ve akciğere herhangi bir zarar gelmesini engeller. Üzerinde pek çok sinir bulunduran bu hassas zar, suyla aşırı temas ettiğinde ödemle karşılaşır. Göğüs boşluğuna aşırı su dolması, bu şekilde akciğer kanserini oluşturmaktadır.

Akciğer zarı kanseri belirtileri nelerdir?

Akciğer zarı kanseri, kendisini pek çok şekilde belli edebilir. Akciğer zarında oluşan ödemlerin zaman içinde akciğerin yapı ve işlevlerine de zarar vermesi, bu kanser türünün kendisini solunum yoluyla belli etmesini sağlamaktadır. Özellikle nefes darlığı şikayetinde bulunan hastaların akciğer zarı kanserine sahip olma ihtimalleri bulunurken, bunun yanı sıra aşırı öksürük ve göğüs bölgesinde hissedilen ağrılar da yine akciğer zarı kanserinin belirtileri arasındadır. Tüm bunların yanı sıra öksürük sırasında burundan veya ağızdan kan gelmesi, akciğer zarı kanserinin sebep olduğu belirtilerden bazılarıdır. Her kanser türünde olduğu gibi erken teşhis kanserlerin gelişip yayılmasını engellediğinden, bu tür belirtilere rastlandığında doktorlara başvurulması çok önemlidir.

Akciğer zarı kanserinin tedavileri

Akciğer zarı kanseri, diğer kanser türlerinde de olduğu gibi çeşitli tedavi yöntemlerine sahiptir. Önemli olan kanserin ne kadar yayıldığı ve kanserin ne kadar güçlü olduğudur. İşlem sırası ve yoğunluğu değişmekle birlikte, akciğer zarı kanseri tedavisinde kullanılan üç temel yöntem vardır. İlaç tedavisi, ameliyat ve ışın tedavisi yöntemleri, zarda oluşan kanseri yok etmek için yeterlidir. Akciğer zarı tüm akciğeri sardığından, üzerinde oluşan kanserli dokuları temizlemek için ameliyat gerekebilir. Ameliyatın ardından gerçekleştirilecek ilaç tedavisiyle de herhangi bir nüksetme durumunun önüne geçilmesi amaçlanır. Işın tedavisi ise bu yöntemler arasında en yenisidir, kanserli dokuların ışınlar aracılığıyla parçalanması ve daha sonra etkisini kaybetmesi amaçlanmaktadır. Özellikle henüz güçlenmemiş kanserli dokular, ışın tedavisiyle kolaylıkla etkisini yitirebilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.