AKCİĞER SÖNMESİ PNÖMOTORAKS

AKCİĞER SÖNMESİ ( PNÖMOTORAKS )

Akciğeri sönmesi diğer adıyla pnömotoraks, göğüs kafesi ile akciğer arasında yer alan duvardan hava sızmasıyla akciğer sönmesi oluşur. Sızan hava akciğerin tamamen çökmesine neden olabilir.
Pnömotoraks hiç bir sebebe bağlı olmadan da meydana gelebilir. Küçük çaplı akciğer sönmesi çabucak iyileşebilir ancak büyük çaplı akciğer sönmesi çabuk iyileşemez.

Akciğer Sönmesi Belirtileri

Akciğer sönmesi bazı belirtilerle kendisini göstermektedir. Bu belirtiler şunlardır:

*Ani göğüs ağrısı, keskin ağrı ve göğüs kafesi sıkışması,

*Kalbin aşırı hızda çarpması

*Akciğer sönmesine bağlı olarak meydana gelen nefes alıp vermede zorluk yaşanması. Kısa ve yavaş nefes alıp verme

Pnömotoraks belirtileri genellikle bu şekilde gösterir kendisini ancak akciğerin fazla ya da az sönmesine bağlı olarak belirtiler artıp azalabilir.

Akciğer Sönmesinin Yaratacağı Riskler Nelerdir?
* Yaş Faktörü: Kendiliğinden oluşan akciğer sönmesi 20 ile 40 yaşları arasındaki kişiler zayıf ve aşırı uzun boylu olursa hastalığın görülme ihtimali oldukça yüksektir.

*Cinsiyet Faktörü: Pnömotoraks genellikle erkeklerde görülmektedir. Ancak bayanlarda da adet döneminde akciğer sönmesi görülebilir.

*Sigara Kullanımı: Sigara içenlerde pnömotoraks görülme ihtimali oldukça yüksektir. Sigara içme süresinin uzun veya kısa olmasına bağlı olarak akciğer sönmesi aşırı sönük, az sönük olarak kendisini gösterebilir.
*Akciğer Rahatsızlıkları: Akciğerde meydana gelen amfizem veya başka bir rahatsızlık da pnömotoraksın meydana gelmesine sebep olabilir.

Pnömotoraks Sebepleri Nelerdir?

Göğüs duvarı ve akciğerin esnek bir yapısı vardır. Nefes alınırken akciğer içeriye doğru geriler göğüs duvarı şişerek zıtlık meydana gelir. Bu şekilde devam eden nefes alıp verme oluşur. Ancak basınç uygulanırken fazla havanın içeriye girmesi veya akciğerden hava girmesi pnömotoraksın oluşmasına neden olur. Akciğer sönmesinin farklı türleri bulunmaktadır. Bunlar:
*Kendiliğinden oluşan akciğer sönmesi ( Birincil Pnömotoraks ): Akciğerin üzerinde meydana gelen küçük hava kabarcığı diğer adıyla çıban birincil pnömotoraksı oluşturur. Birincil pnömotoraks genellikle genetik faktörler sonucu meydana gelir. Anneden çocuğa geçen bir yadigardır diye biliriz.
*Travmatik Pnömotoraks: Sarsıcı pnömotoraks olarak da bilinen akciğer sönmesi özellikle akciğerin zedelenmesi, bıçak yarası alması veya kurşun ile delinmesi sonucu görülür.
*Tansiyon pnömotoraks: Akciğer sönmesindeki en ciddi tür tansiyon pnömotoraksıdır. Plevral boşluğun basınç etkisiyle atmosfer basıncından daha fazla olmasıyla ortaya çıkar. Fazla olan hava akciğerin sönmesine ve güçsüz hale gelmesine yol açar. Tansiyon pnömotoraksı aniden ortaya çıkıp hızlı ilerlediği için oldukça tehditkardır. Çabuk müdahale edilmediğinde hasta ölümle burun buruna gelebilir.

Pnömotoraks Tedavisi
Tedavi yönteminde amaç akciğerde oluşan fazla basıncı yok ederek akciğerin eski haline dönmesini sağlamaktır.
Tedavi ilk olarak: Gözlem ile başlar. Doktor hastanın durumunun ne derece ileri ne derece geri olduğunu anlayabilmek için röntgen çeker.
İkinci olarak: Akciğerde oluşan sönme %20’den fazla ise hastaya iğne uygulanır veya göğüs tüpü takılarak akciğerin eski haline dönmesi sağlanır.
Daha fazla pnömotoraks meydana gelmişse hastaya farklı tedavi yöntemleri uygulanır.